Stanisław Budzeń, rolnik zamieszkały w Boczkach w powiecie łowickim został "Chłopem Roku 2010". W nagrodę otrzymał statuetkę ministra rolnictwa, upominki rzeczowe oraz wyjazd do Brukseli. Stanisław Budzeń ma 45 lat i gospodaruje na 19 hektarach. Członek Izby Rolniczej województwa łódzkiego, jest czterokrotnym mistrzem Polski w dojeniu sztucznej krowy. Drugie miejsce zajął reprezentant województwa małopolskiego Paweł Oczkowicz z Boczkowic w gminie Książ Wielki, trzecie – Marcin Lemańczyk z województwa pomorskiego.

Kandydaci do tytułu „Chłopa roku 2010” to czynni rolnicy, których wytypowały wojewódzkie izby rolnicze rywalizowali między sobą w konkurencjach:

- artystycznych (śpiew piosenki ludowej ze swojego regionu, pokaz stroju regionalnego, taniec ludowy),

- sprawnościowych

- umysłowych (test wiedzy rolniczej). 

Celem imprezy odbywającej się zawsze w pierwsza niedzielę po świętym Wojciechu pod pomnikiem Bartosza Głowackiego w Racławicach jest przede wszystkim upowszechnianie kultury wiejskiej, integracja środowisk wiejskich oraz pokazanie tradycji oraz zwyczajów i obyczajów polskiej wsi. Organizatorami tej niecodziennej imprezy była Gmina Racławice, Izby Rolnicze, Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Starosta Miechowski, Czesław Siekierski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Współpracy i Rozwoju RACŁAWICE)

chlop roku 2010.JPG

chlop roku 2010_2.JPG

chlop roku 2010_3.JPG

chlop roku 2010_4.JPG

Jak podkreśla Adam Samborski, wójt gminy Racławice święto to, integruje wiele środowisk rolniczych i pozarolniczych, cieszy się szerokim zainteresowaniem odbiorców. Wydarzenie stało się ogólnopolską uroczystością i na trwałe wpisało się w kalendarz imprez gminy Racławice. Corocznie na racławickich polach gromadzi tysiące Polaków – rolników i ich wiernych przyjaciół, dla których ważne jest dziedzictwo polskiej wsi.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!