PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Z ostatniej chwili: Nowe ogniska ASF u świń na Lubelszczyźnie

Z ostatniej chwili: Nowe ogniska ASF u świń na Lubelszczyźnie ASF powrócił na Lubelszczyznę. fot. G.Tomczyk

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 23-05-2018 08:00

Tagi:

Jak donoszą nam rolnicy, w okolicach Chełma w woj. lubelskim wykryte zostały dwa nowe ogniska ASF w stadach świń. Na podstawie informacji uzyskanych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Chełmie możemy powiedzieć, że już przystąpiono do likwidacji kolejnych ognisk pomoru.



Jak udało nam się dowiedzieć, obydwa ogniska ujawnione zostały we wtorek w powiecie chełmskim. PIW w Chełmie nie dementuje tych informacji.

Pierwsze znaleziono w chlewni, gdzie produkcja odbywa się w oparciu o własne stado 60 loch we wsi Malinówka, w gminie Sawin. Lekarz powiatowy wydał nakaz likwidacji ponad 600 sztuk świń. Kolejne zaś ognisko wykryto w gospodarstwie, gdzie utrzymywanych jest około 120 sztuk świń, we wsi oddalonej o kilka kilometrów od pierwszego ogniska.

Dzisiaj służby weterynaryjne przystępują do ubijania zarażonych stad i zajmą się utylizacją zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (16)

  • Lubelskie 2018-05-24 06:04:31
    @Rolnik dobrze mówi. Największy szkodnik to ten z Puław. To kombinator i kłamca. On bada i zwalcza w jednym. Pole manewru ma ogromne i nikt mu na ręce nie patrzy. A szkoda bo by się przydało. Prawda jest taka, że ten z Puław robi co chce, mówi co chce a owieczki z minrol słuchają bezwolnie i bezkrytycznie bo się na tym po prostu nie znają, a ten im wciska kit.
    Gdzie oni badali tą słomę? Czy ktoś widzial jakiekolwiek wyniki ich badań? Niech je pokażą. W końcu są państwowym instytutem a nie prywatnym biznesem. Ten z Puław i to wcale nie pejsak robią wszystkich w konia. A miś z Warszawy słucha co mu miś z Puław szepcze do uszka...
  • rolnik 2018-05-23 22:10:52
    kolego sam ..nie ma znaczenia czy na słomie czy nie ,,mądry Pejsak powiedział wprost,, wirus w słomie morze przetrwać tylko 3 miesiące ,podobno to zbadali ,,,chyba ze były tam wnętrzności ,albo kości ,padliny ,albo słoma nie była dobrze zabezpieczona ,lub leżała gdzieś pod lasem ,,sam używam słomy ,ale mam ją zabezpieczoną z zeszłych żniw ,,uważam że jest lepszy komfort tuczu na słomie ,,podejrzewał bym inną wersję ,,,jak by nie patrzeć i tak i tak głównym winowajcą jest dzik ,,,i z tym trzeba walczyć ,,,a Pejsaka ,,Jurgiela i tego z Puław z resztą mądrali ,,którzy wykańczają Polskie zdrowe rolnictwo to wywalić na zbity pysk ....tyle w temacie
  • Szyszka😱😱😱 2018-05-23 21:14:54
    Cel jest bardziej szczytny, a jest nim likwidacja polskiego ROLNICTWA😵😵😵
  • Biała 2018-05-23 14:52:22
    Właśnie dlatego nie likwiduje się dzików!!!!
    Oni mają tylko jeden cel likwidacja hodowli trzody chlewnej!!!
    Bioasekuracja to jest kpiną z rolnika. Celowo robią z nas jaja!!!!!
  • Fox 2018-05-23 13:57:58
    Zapytam nie o słomę ale o to czy w gospodarstwie było utrzymywane bydło. Oczywiście chodzi o to większe z 60 lochami.
    Ciekawy jestem jaka była przewidywana droga przenikaniecia wirusa do gospodarstwa.
  • Róża 2018-05-23 10:07:42
    To może jeszcze poproszę o informację w jaki sposób doszło do zakażenia. Ognisko 109 koło Nasielska zdaje się, powstało parę dni po odbiorze tuczników z gospodarstwa -taka była informacja, dodatkowo była też informacja, że w tym gospodarstwie były przestrzegane wszystkie zasady bioasekuracji. Moje pytanie brzmi : jaki ma sens bioasekuracja? Kontrole Inspekcji Weterynaryjnej karanie rolników , którzy i tak ponoszą wszystkie koszty zapewnienia przestrzegania zasad bezpieczeństwa i potem strat w produkcji. Może ogrodzić się wysokim płotem z podmurówką ale jeżeli zarażony dzik padnie mu przed płotem to jest uziemiony i tak nie może ruszyć zwierząt z gospodarstwa i tak dalej i tak dalej............... To leśnicy i koła łowieckie niech trzymają dziki w lesie i pilnują, żeby z tego lasu nie wychodziły, niech tam je dokarmiają i na nie polują, ale nie , rozrzucają warzywa na użytkach rolnych ,wyganiają dziki na pola i łąki bo łatwiej je tam odstrzelić a mi będą mówić, że muszą postawić ambonę na moim polu , żeby pilnować moich upraw przed dzikami.
    • Mariusz 2018-05-23 11:49:43
      Nikt dzików nie wygania na pola same wychodzą za paszą a jeżeli chodzi o bioasekurację to jest wielka ściema, bo niestety wirus nie przenosi się drogą powietrzną, musiało go przenieść jakieś zwierzę przeważnie jest to kot albo szczur
      • Yrek 2018-05-24 10:07:43
        Nikt zwierzyny nie wygania, porostu dokarmia na obrzeżach lasu, akurat tym co na polu rośnie, a jak urośnie to przestaje dokarmiać.
  • Chełmiak 2018-05-23 09:07:44
    No brawo brawo! Postawmy płot. Niech nas chroni tylko w tym momencie przed czym? Duże gospodarstwa to i bioasekuracja na bank była. I o co chodzi mądre głowy z Puław i z Warszawy? Nieskuteczni jesteście a te pozorne działania są tylko po to żeby niby pokazać, że coś robicie. Uśpiony miś z Warszawy slucha misia z Puław i tak w kółko. Pełna kompetencja i jeszcze większą transparentność. Powodzenia chłopaki.
    • Mariusz 2018-05-23 11:53:37
      Jaka bioasekuracja niech rolnik najpierw zobaczy ile szczurów przebywa w chlewni
      • Tomasz 2018-05-23 20:42:05
        Nie ma kotów, bo zabronili to są szczury. A jak nie będzie kotów, psów, szczurów to winne będą muchy. A główny wektor ASF biega po lesie i polach nie niepokojony.
  • ten nie daleko loch 2018-05-23 09:07:03
    do likwidacji w I gospodarstwie 660
    do likwidacji w II gospodarstwie 15
    • Sam 2018-05-23 09:45:26
      A to stado 60 loch to było utrzymywane na słonie?
      • Arcee 2018-05-23 10:49:10
        Stado I - 60 loch - 600szt w pełnym cyklu produkcji
        Stado II - utrzymywało 15 szt.
    • Sam 2018-05-23 11:37:23
      Chodzi mi o 1 czyli te 60 loch, które sektory produkcji były utrzymywane na słonie?
      • Sam 2018-05-23 12:18:06
        Miało być słomie