Zastrzeżenia Rosji dotyczą unijnych wyników kontroli w polskich zakładach mięsnych. Jak podaje rosyjska agencja Interfax, zdaniem rosyjskich służb weterynaryjnych, przesłane dokumenty nie zawierają informacji, których oczekuje się od specjalistów a bardziej przypominają raporty dyplomatów.

Wszystko jest w nich niekonkretne, deklaratywne i ogólnikowe a oczekiwano raczej zwięzłych wniosków ekspertów. Strona polska nie chce jak na razie komentować tych doniesień, bo żadne oficjalne dokumenty do tej pory nie wpłynęły.

Jednak zdaniem specjalistów od spraw wschodnich, zniesienie embarga jest już tylko kwestią czasu i powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy. Naszą mocną kartą przetargową wciąż pozostaje polskie weto do umowy o współpracy Unii z Rosją.

Zygmunt Berdychowski Instytut Studiów Wschodnich: - Musimy podtrzymując weto, oczekiwać na zniesienie embarga z jednej strony, a z drugiej musimy być gotowi na to, żeby prowadzić rozmowy na płaszczyźnie technicznej.

Tym bardziej, że Moskwa zapowiedziała już kolejne kontrole w polskich zakładach mięsnych. Wizyta rosyjskich inspektorów miałaby się rozpocząć w ciągu miesiąca.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!