- W 2011 r., od 15 stycznia do 18.02.2011 r., do oddziałów terenowych ARR wpłynęło 6,2 tys. wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Liczba ta jest porównywalna do analogicznego okresu roku ubiegłego - informuje portal farmer.pl Iwona Ciechan, rzecznik prasowy ARR.

Czy w latach ubiegłych zainteresowanie dopłatami było znaczące? Okazuje się, że jeśli porównamy początki funkcjonowania systemu wsparcia, w pierwszym roku udzielania dopłat liczba złożonych wniosków oscylowała na poziomie 18,5 tys., natomiast w roku 2010 wyniosła ok. 60,1 tys. wniosków. W stosunku do 2009 r. przyrost liczby wniosków kształtował się na poziomie 31 proc.

- Wzorem lat ubiegłych, w 2010 r. największą liczbę wniosków złożono w OT ARR działających na terenie województwa: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. Natomiast najmniejszą liczbę wniosków złożono w OT ARR działających w województwie: lubuskim, świętokrzyskim i małopolskim - mówi Ciechan.

Kwalifikowany materiał siewny jest jednym z podstawowych czynników gwarantujących zwiększenie plonów oraz ich jakości. Od 2007 r. Agencja Rynku Rolnego prowadzi działania rekompensujące rolnikom części kosztów zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, mające na celu zwiększenie ilości stosowanego materiału siewnego w polskich gospodarstwach.

Podobał się artykuł? Podziel się!