Przychody ZAK S.A. wyniosły w pierwszym półroczu 1.105,7 mln zł, przy kosztach w wys. 940,9 mln zł. 57 proc. przychodów ze sprzedaży osiągnięto w kraju, 43 proc. z eksportu. Zysk netto wyniósł 135,6 mln zł. W pierwszym półroczu 2010 zysk spółki wyniósł 10 mln zł.

- To był b. dobry pierwszy kwartał, jak mało który w historii, i dobre półrocze. Jest się czym pochwalić - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu i dyrektor generalny ZAK S.A., Jerzy Marciniak

Tak dobry wynik kędzierzyńska spółka zawdzięcza - w ocenie zarządu - m.in. pozytywnemu efektowi synergii po objęciu większościowego pakietu akcji ZAK przez Azoty Tarnów. - Bardzo wymierne efekty dają wspólne z Tarnowem umowy z bankami i zakupy surowców energetycznych i podstawowych surowców chemicznych - ocenił wiceprezes spółki Wiesław Skwarko.

Do wysokiego zysku ZAK przyczyniło się także zakończenie realizacji nowej instalacji produkcji kwasu azotowego, oraz dobra koniunktura w sektorze chemicznym, w tym w segmencie produkcji nawozów azotowych.

- O tym, czy nawozy się sprzedają decyduje końcowy odbiorca - czyli rolnicy. W 2010 roku mieliśmy ostrą zimę i powódź, i rolnicy nie kupowali nawozów. Tegoroczna aura spowodowała, że aplikowali nawozy w większej ilości niż rok wcześniej. Również wysokie ceny zbóż spowodowały, że rolnicy kupowali nawozy - zaznaczyła wiceprezes Sabina Nowosielska.

Dobry wynik Kędzierzyna przyczynił się też do zysku całej grupy kapitałowej Azoty Tarnów. - Przychód grupy to blisko 2 mld zł. Zysk netto to 188 milionów, z większym udziałem Kędzierzyna zarówno po stronie przychodów i zysku, jak i kosztów - wyjaśniał Marciniak.

Grupa kapitałowa Azoty Tarnów składa się ze znaczących polskich przedsiębiorstw chemicznych - Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. Od połowy sierpnia Zakłady Azotowe Tarnów są posiadaczem 66 proc. akcji Zakładów Chemicznych w Policach.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Produkują nawozy azotowe, plastyfikatory do tworzyw sztucznych (szczególnie PCW) oraz surowce do ich wyrobu, a także alkohole OXO i bezwodnik ftalowy. Odbiorcami produktów kędzierzyńskich zakładów jest rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne i przemysł tworzyw.

Podobał się artykuł? Podziel się!