Zakaz połowu na Bałtyku dorszy przez jednostki o długości do 12 metrów wejdzie w życie kilka dni później niż zapowiadano.

"Rozporządzenie dotyczące połowu dorsza powinno zostać opublikowane w poniedziałek 16 czerwca. Jeśli tak się stanie, zacznie ono obowiązywać od 20 czerwca. Zakaz ma trwać do 30 września" - powiedział PAP Leszek Dybiec z MRiRW.

(...) Dybiec ma nadzieję, iż faktyczne wykorzystanie limitu nie będzie ostatecznie tak wysokie i w październiku połowy dorsza będą mogły być wznowione. Zapowiedział, że rybacy dostaną za planowany postój rekompensaty. Szczegółów nie chciał ujawnić, powiedział jedynie, że będą one atrakcyjne dla rybaków.

Zapowiadany na przyszły tydzień przez MRiRW zakaz będzie kolejnym ograniczeniem połowów dorsza w tym roku.

Pierwsze informacje o tym, że polscy rybacy intensywnie łowią dorsze, pojawiły się już w kwietniu. Ich następstwem było czasowe wprowadzenie przez resort rolnictwa systemu 5 na 5, czyli wymienne w cyklu tygodniowym wychodzenie w morze na 5 dni najpierw przez jednostki z portu w Ustce oraz portów znajdujących na zachód od niej, następnie z portów na wschód od Ustki.

System miał obowiązywać do końca maja, ponieważ jednak nie do końca się sprawdził, 22 maja ministerstwo wprowadziło kolejne obostrzenia. Resort zakazał wówczas łowienia dorsza wszystkim jednostkom o długości powyżej 12 m do 30 września. Najnowszy zakaz obejmie także łodzie i kutry do 12 m. Połowy mają być wstrzymane również do 30 września.

Źródło: PAP 

Podobał się artykuł? Podziel się!