PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zakończył się protest rolników

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 19-03-2012 14:28

Tagi:

Około stu rolników blokowało w poniedziałek przez dwie godziny drogę krajową nr 1 Toruń-Włocławek niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Protestujący to wierzyciele spółki Jantur z Nieszawy, która zbankrutowała dwa lata temu.- Rolnicy blokowali ruch dokładnie na 222. kilometrze drogi krajowej nr 1 w miejscowości Stary Zbrachlin, uniemożliwiając przejazd w obie strony, przechodząc nieustannie przez przejście dla pieszych. Protest przebiegł spokojnie i zakończył się po dwóch godzinach, nieco wcześniej niż to pierwotnie deklarowano - powiedział p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim Łukasz Kochanowski.

W trakcie protestu policja kierowała samochody osobowe na tymczasowe objazdy. Ciężarówki były natomiast co pół godziny przepuszczane przez rolników.


Protestujący domagali się w poniedziałek energiczniejszych działań wymiaru sprawiedliwości wobec byłych właścicieli i zarządu Janturu, podejrzewanych o oszustwa i fałszowanie dokumentacji spółki w okresie jej działalności. Ich oburzenie wzbudziło długotrwałe postępowanie w tej sprawie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, która jeszcze niedawno deklarowała, że potrwa ono końca pierwszego kwartału 2012 r.

- Ten termin jednak nie zostanie dotrzymany, gdyż prokurator apelacyjny podjął już decyzję o przedłużeniu postępowania do 17 czerwca. Wiąże się to z koniecznością przesłuchania kolejnych pokrzywdzonych i wyznaczenia biegłego ds. rozliczeń, a także sprowadzenia niezbędnych akt z Torunia - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy Jan Bednarek.

Do czasu zakończenia postępowania prokuratorzy nie chcą prognozować, czy i przeciw komu sprawa mogłaby zostać skierowana do sądu.

Poniedziałkowa blokada zyskała poparcie kilku organizacji rolniczych, a na transparentach pojawiły się także postulaty dotyczące ogólnych problemów rolników. - To wspólny protest związków i organizacji rolniczych oraz stowarzyszenia wierzycieli - podkreślił przewodniczący ZZR Samoobrona Lech Kuropatwiński.

Jak tłumaczył, "rolnicy nie chcą już dłużej krzyczeć na zebraniach czy jeździć na spotkania z ministrem i słuchać obietnic, które się nie spełniają". Komitet protestacyjny rolników przygotował 19 postulatów dotyczących m.in. konieczności wprowadzenia mechanizmów zabezpieczających rolników przed oszustami, zrównania dopłat obszarowych z krajami "starej" Unii, obniżenia dopłat krajowych o 10 proc., konieczności odszkodowań i opłat za słupy energetyczne na polach rolników, a także dotyczących zakazu sprowadzania do Polski i upraw roślin genetycznie modyfikowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!