PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zatrzymano osoby zajmujące się wyłudzaniem dotacji unijnych dla rolników

Zatrzymano osoby zajmujące się wyłudzaniem dotacji unijnych dla rolników Ofiarami szajki padali rolnicy, którzy chcieli powiększyć gospodarstwo i brali udział w przetargach na dzierżawę gruntów, fot. Shutterstock

Trzech członków gangu specjalizującego się w wyłudzaniu dotacji unijnych dla rolników i ustawianiu przetargów na dzierżawę gruntów rolnych zatrzymali policjanci z CBŚP. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.



Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz gang działał w woj. lubuskim. Zarabiał na dotacjach unijnych, dzierżawiąc grunty rolne jak najniższym kosztem.

Ofiarami szajki padali rolnicy, którzy chcieli powiększyć gospodarstwo i brali udział w przetargach na dzierżawę gruntów.

- Przestępcy w różny sposób zniechęcali ich do licytacji, następnie podstawiali +swoich+ rolników, którzy pełnili rolę tzw. słupów i mieli dzierżawić grunty za jak najniższą stawkę za hektar - zaznaczyła Hamelusz.

Członkowie gangu albo grozili rolnikom albo płacili im za odstąpienie od licytacji lub niepodbijanie stawki dzierżawy. Za niepodbijanie ceny rolnik dostawał od 2 do 3 tys. zł.

- Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty utrudniania przeprowadzenie przetargu i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności - poinformowała rzeczniczka CBŚP.

Jak dodała sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Śledztwo prowadzi prokuratura w Zielonej Górze. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • johan 2016-07-21 17:19:15
    a dopłat bezpośrednich za 2015 wciąż jak nie było tak nie ma , żadnego pisma, wyjaśnienia nic, cisza ....zastanawiam się może nie zauważyłem ze te pieniądze przyszły na konto, w końcu w telewizji już dawno odtrąbili koniec wypłat a ja wciąż czekam na 50 tyszł ...
  • 1q 2016-07-18 20:19:35
    Straszny gang Marcela, nieprawdopodobni przestępcy. Na stos!
  • Paweł W. Jakoniuk 2016-07-18 12:55:57
    Dobra zmiana.
  • Swiadekhistorii 2016-07-15 12:10:05
    Obajtek, popatrz sobie, tak twoje ręce będa wygladąły jaki ci kiedys kajdanki zapną z tyłu...
  • członek partii żartobliwie zwanej PSL-em 2016-07-14 15:32:23
    A co na to wszystko książe zachodniopomorski?Władował swoją wiceprezeskę i zadowolony?Był we wszystkich partiach ,łącznie z PZPR.Dostał całą wyspę od "wybrańców narodu".To jest cicha i szara eminencja naszego rolnictwa !!!!
  • Justuna Urban 2016-07-14 15:05:19
    Rozumiem, ze musi byc uklad z jakas cześcia PSL, skoro Obajtek na rozkaz Jurgiela a za zgodą Szydło iKaczynskiego nie ruszył twardego rdzenia PSL-wskich ukladowców w ARiMR. Dlatego ostał sie "wiceprezes" Serschujski, ostała sie dyrektorka od doplat Manaturowa renatka. ostał się był dyrektor Kadr za Kołodzieja Łukasz Marciniak., ostało sie od cholery peezelowskich dyrektorów i wicedyrektorów. To przeciez jak na dłoni widac, zeto układ. Aha, zapomniałanym o JOlusi Zagorskiej, żonce obecnego wiceministra skarbu Zagorskiego (takze posła PiS), ktora przez 7 lat a Kołodzieja a potem Grossa organizowała popijawy i bezecenstwa zwane szkoleniami...
  • członek partii żartobliwie zwanej PSL-em 2016-07-14 13:34:10
    Jest układ z PSL-owcami to i musi być człowiek spolegliwy,który ten układ realizuje i na którego ma się haki Rozumie to pan Panie Zbigniewie Roragiewicz.!?
  • członek partii żartobliwie zwanej PSL-em 2016-07-14 12:41:46
    O kurcze naprawdę się biorą .W tym kraju nie da się żyć!!!
  • Kisiel 2016-07-14 11:39:31
    Zupa ale z Ciebie Du ...! Goście szli na przetarg i szantażowali tych, którym zależało. Panie panu zależy to daje mi pan w łape 3 tys i nie bede ceny podbijał. Jak nie to bede podkrecał cene. No i sie chłopy układali. Człowiek człowiekowi wilkiem ... Zupa
  • Andrzej Zupa 2016-07-14 11:23:50
    Ja pier... Napiszcie o co wam chodzi?