PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zatrzymany kolejny członek gangu wyłudzającego mięso

Zatrzymany kolejny członek gangu wyłudzającego mięso

Kolejnego członka grupy, która wyłudziła mięso o łącznej wartości blisko 5 mln zł, zatrzymała śląska policja. Członkowie grupy zamawiali towar z odroczonym terminem płatności, odbierali go, ale nigdy nie płacili. Gang działał w Polsce i kilku innych krajach UE.Jak informuje Magdalena Modrykamień z zespołu prasowego śląskiej policji: - Zatrzymany to 44-letni członek grupy. Ujęto go w Czeladzi kilka miesięcy po rozbiciu gangu. Na początku grudnia zatrzymano w tej sprawie jedenaście osób - głównych członków grupy i ich współpracowników.

Grupa zajmowała się wyłudzaniem towarów, głównie mięsa. Jej ofiarą padło kilkanaście firm polskich oraz trzy zagraniczne - z Holandii, Belgii i Hiszpanii. Przestępcy zamawiali towar, podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami.

Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności lub na kredyt kupiecki, nigdy za niego nie płacili. Wyłudzany towar był później sprzedawany np. producentom wędlin czy firmom pakującym mięso. Wprowadzana do obrotu żywność nie miała odpowiednich atestów i była odsprzedawana po zaniżonych cenach.

W śledztwie potwierdzono, że odbiorcy sprzedawanego przez grupę mięsa mieli świadomość, że pochodzi ono z przestępstwa. Właściciele takich przedsiębiorstw również zostali zatrzymani - prócz uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono im paserstwo.

Grudniowym zatrzymaniom na terenie województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego towarzyszyły przeszukania kilkunastu miejsc, w których znaleziono dokumentację potwierdzającą działalność grupy oraz część skradzionego towaru. Policjanci zabezpieczyli, a potem zwrócili właścicielom, ponad 30 ton półtuszy i filetów kurczaka.

Wśród zatrzymanych w tej sprawie członków trzonu grupy są osoby poszukiwane listami gończymi, notowane za przestępstwa gospodarcze i kryminalne - rozboje, pobicia i kradzieże, kradzieże z włamaniem, oszustwa oraz wyłudzenia kredytów.

Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły dotąd na aresztowanie siedmiu podejrzanych. Wobec pozostałych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. Policjanci prowadzący śledztwo zaznaczają, że sprawa wciąż jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania. Przestępcom grozi do 8 lat więzienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!