Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w dniach 31 marca - 6 kwietnia średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 0,7 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia i ukształtowała się na poziomie 946 zł/t. Cena ta była o 3,5 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 47 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 756 zł/t, tj. o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i podobnie jak przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego okresu 2007 r. żyto konsumpcyjne było o 29 proc. droższe.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po dwutygodniowym spadku, średnia cena skupu trzody chlewnej w dniach 31 marca - 6 kwietnia br. wzrosła o 6 gr/kg do 3,63 zł/kg. Była ona o niecały 1 proc. niższa niż przed miesiącem, ale oáponad 8 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Na przełomie marca i kwietnia br. kurczęta typu brojler skupowano po 3,23 zł/kg, tj. po cenie o 3 gr/kg niższej niż w poprzednim tygodniu i podobnej jak przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku drób ten podrożał o ponad 7 proc. Za indyki przeciętnie płacono 4,23 zł/kg, tj. o 2 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o 3 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o ponad 5 proc. mniej niż przed rokiem.

Według danych MRiRW, w badanym okresie zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe po 5,40 zł/kg (bez VAT), tj. o 4 gr/kg taniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie był to poziom cen o niespełna 1 proc. wyższy niż przed miesiącem i o ponad 6 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Pogłębił się spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku. Na początku kwietnia br. (wg MRiRW) OMP zbywano po 7,82 zł/kg (bez VAT), tj. o ponad 1 proc. taniej niż przed tygodniem. W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem odtłuszczone mleko w proszku potaniało odpowiednio o 7,6 proc. i 14,4 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!