Obecnie wpływ rolników na cenę skupu zbóż jest minimalny. Dzięki uruchomionej właśnie przez Warszawską Giełdę Towarową platformie internetowej ma to się zmienić.

prof. Michał Jerzak, prezes WGT - Można by to sobie wyobrazić jako duży, wspólny stół negocjacyjny, gdzie z jednej strony zasiadają przetwórcy, po drugiej producenci rolni za pomocą łączy internetowych negocjują cenę.

Do internetowej platformy przystąpiły na razie 3 firmy. Państwowy Elewarr z 7 punktami skupu na terenie całego kraju oraz prywatne elewatory w Człuchowie i Prudniku. Skupujący w okresie żniw będą organizować cykliczne internetowe przetargi na zakup ziarna. Rolnicy z danego regionu będą mogli negocjować ceny i sprzedawać ziarno podczas przetargów.

- Rolnicy, którzy podpisali umowy kontraktacyjne z poszczególnymi elewatorami mają zapisane w umowie klauzulę, że cena będzie ustalana poprzez platformę internetową – dodaje prof. Jerzak.

Rolnik, który ma podpisaną z elewatorem umowę kontraktacyjną i nie wynegocjuje na platformie internetowej swojej ceny skupu będzie musiał się zdać na ceny wynegocjowane przez innych rolników. Dla pozostałych dostawców, którzy nie uczestniczą w przetargach internetowych oraz nie mają umów kontraktacyjnych będą obowiązywały ceny skupu dnia w konkretnym elewatorze.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!