Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ciągu tygodnia przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 0,4 proc. i w dniach 7-13 kwietnia ukształtowała się na poziomie 950 zł/t. Cena ta była o 1,4 proc. wyższa niż przed miesiącem i o ponad 49 proc. wyższa niż przed rokiem.

W drugim tygodniu kwietnia br. cena skupu żyta konsumpcyjnego osiągnęła poziom 757 zł/t, tj. nieco wyższy (o 0,2 proc.) niż w poprzednim tygodniu, o 0,8 proc. wyższy niż przed miesiącem i o 32 proc. wyższy niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu cena jęczmienia paszowego obniżyła się o 1,7 proc. do 825 zł/t. Jednocześnie była to cena o 1 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 41 proc. wyższa niż w porównywalnym tygodniu 2007 r.

"Na rynku krajowym notowany jest wzrost podaży rynkowej zbóż. Zwiększona podaż związana jest z uwalnianiem zapasów ziarna nagromadzonego z zeszłorocznych zbiorów. Notowanemu wzrostowi podaży sprzyja też wzrost importu, stymulowany umacniającą się walutą krajową. Wysokie ceny ofert sprzedaży na giełdach powodują, że obrót zbożami jest obecnie realizowany poza nimi" - napisał resort w cotygodniowym raporcie.

Po spadku w II połowie marca, od dwóch tygodni ponownie rosną ceny żywca wieprzowego w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według danych MRiRW, w dniach 7-13 kwietnia br. za trzodę chlewną średnio płacono 3,69 zł/kg, tj. o ok. 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem, ale o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Podobnie jak w poprzednim tygodniu, zakłady mięsne sprzedawały półtusze wieprzowe po 5,40 zł/kg (bez VAT). Była to cena o niespełna 5 proc. niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 8 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ceny zbytu tuszek indyków obniżyły się w ciągu tygodnia o 1,6 proc. do 6,39 zł/kg. Było to o 12 proc. mniej niż przed miesiącem i o blisko 10 proc. mniej niż rok wcześniej.

Po trwającym od siedmiu tygodni spadku, w dniach 7-13 kwietnia ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły. Według MRiRW za OMP średnio w kraju płacono 7,87 zł/kg (bez VAT), tj. o blisko 1 proc. więcej niż przed tygodniem. Jednak w odniesieniu do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem, odtłuszczone mleko w proszku było tańsze odpowiednio o 5 proc. i prawie 17 proc.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!