PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zdziwienie w sprawie stanowiska o uboju rytualnym

www.portalspozywczy.pl

Autor: portalspozywczy.pl

Dodano: 14-10-2013 11:46

Tagi:

Z niedowierzaniem przyjęliśmy oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyrażające pełną aprobatę dla uboju rytualnego - czytamy w liście otwartym Fundacji Viva, podpisanym przez szereg osób, w tym profesorów najważniejszych krajowych uczelni i ośrodków badawczych.



- Prezydium KEP podziela troskę żydowskich gmin wyznaniowych oraz wyznawców islamu o zachowanie i realizację podstawowych praw wolności wyznania i kultu. Do nich należy również prawo do zachowania swoich obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt - czytamy w Oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.


- W głównym nurcie chrześcijaństwa zaprzestano składania ofiar zwierzęcych przed dwoma tysiącami lat, zreformowani rabini od dawna nawołują do zaprzestania uboju rytualnego, a liczni muzułmanie akceptują ogłuszanie zwierząt przed podcięciem. Dowodzi to, że przy dobrej woli można pogodzić tradycję religijną z poszanowaniem cierpienia zwierząt - czytamy w liście otwartym Fundacji Viva.

Obrońcy zwierząt zwracają też uwagę, że sondaże opinii publicznej wykazały, iż zdecydowana większość (2/3) polskich obywateli i jeszcze większa część (3/4) polskich katolików jest przeciwna okrucieństwu uboju bez ogłuszania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • vagus 2013-10-14 23:00:05
    Jasiek, masz za suchą wodę. Najpierw polej wodę wodą a potem top karpia rytualnie.
  • jasiek 2013-10-14 21:06:13
    a jak ma wyglądać ubój rytualny ryb, m.in. karpia, bo jak próbowałem go utopić to skubaniec się nie dał i pływał dalej
  • ukasz 2013-10-14 20:47:08
    u nas kaczki przekupuje sie jabłkami i same sie poddają i tak powstaje kaczka z jabłkami w sosie własnym a tak na poważnie to dla kaczki zaszczyt jak zabija ja gospodarz a potem zje a jak umierac ma dla bambra to wstyd i hańba
  • Bruner 2013-10-14 20:25:32
    Wystarczy poczytać, popytać handlarzy bydła, przy odrobinie zaufania można wiele się dowiedzieć ciekawego; wspaniała ustawa zakazująca halalu wcale nie polepszyła losu naszych zwierzaków, są one wywożone za granicę i tam zarzynane, tyle ze robi to jakiś hans lub lub sasza.
    Nasi parlamentarzyści trochę są oderwani od rzeczywistości..............
  • arszczecin 2013-10-14 20:17:24
    jak to jak. tak długo ględzi ze aż kaczka sama się targnie na życie.

    proponuje zrzutke farmerową, na szczytny cel , " niech se chłopak podupcy" , może się uspokoi.
  • jarki 2013-10-14 20:01:02
    @ukasz a jak u Ciebie zabijają np. kaczki
  • ukasz 2013-10-14 19:37:33
    albo wiekszość albo ty mamy demokracje bo ci sie cos przysniło ze w gospodarstwie ubijaja bez ogłuszania skąd ty sie urwałeś z izraela pewnie?
  • KUBA 2013-10-14 19:26:37
    Stanowisko Episkopatu jest słuszne. Bo jak przy zakazie uboju zwierząt bez ogłuszenia, tolerować ubój przydomowy (gospodarski czyli "siekierezadę" ok. 20 mln sztuk drobiu/rok? Albo wszystko - albo nic.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255