W koncercie inauguracyjnym oprócz przebojowych polskich utworów: "Karolinki", "Szła dzieweczka", "Hej, te nasze góry", "Trojaka", "Polki opolskiej" czy tańców górali podhalańskich, publiczność zobaczy także m.in. tańce węgierskie, słowackie, irlandzkie i grecką zorbę. Zabrzmi "O sole Mio", "Athina", "La Montanara", "Wien, Wien"... i wiele innych pieśni, które zabiorą widzów w muzyczną podróż po Europie. Występ odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu Pałacu w Koszęcinie.

Jak poinformowała rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, wkrótce po inauguracji sezonu zespół wyruszy na Litwę. Już 1 października chór, balet i orkiestra "Śląska" wystąpią dwukrotnie w sali koncertowej Compensa w Wilnie. Także na październik zaplanowano premierę nowego wydawnictwa fonograficznego z repertuarem pieśni ewangelickich - "Solus Christus". Premierę płyty zaplanowano na 29 października, wraz z koncertem pod tym samym tytułem, w Kościele Ewangelicko - Augsburskim w Katowicach.

- W przyszłym roku przypada jubileusz 500 - lecia Reformacji w Polsce. Nasz zespół aktywnie włączy się w obchody, nie tylko z nowym wydawnictwem muzycznym, ale także kilkakrotnie wzbogacając koncertami pieśni ewangelickich uroczystości w Cieszynie, Katowicach, Pszczynie i Bielsku-Białej - zaznaczyła Agnieszka Kukuła.

Wśród najważniejszych koncertów nowego sezonu będzie także udział Zespołu "Śląsk" w gali "Serce za serce", 19 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, podczas której Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi będzie świętować swoje 25-lecie. Na tę okazję "Śląsk" przygotuje specjalny program.

Jeszcze w tym roku kalendarzowym zainicjowany zostanie nowy projekt zespołu, który otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pn. "Helokanie południa". Zakłada on cykl spotkań warsztatowych z członkami zespołów: "Sluk" ze Słowacji, "Lado" z Chorwacji oraz Domem Tradycji i Zespołem Narodowym Pieśni i Tańca z Budapesztu.

Artyści będą się wzajemnie uczyć elementów swojego repertuaru, by jesienią 2017 roku zaprezentować efekt swojej pracy podczas koncertów na południu Europy, w Bratysławie, Budapeszcie i Zagrzebiu.