PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ZM "Viola" szacują straty i wracają na rynek

Zakłady Mięsne "Viola" wciąż szacują straty spowodowane wstrzymaniem produkcji i utratą zaufania, ale wracają na rynek pod dotychczasową marką. Zakładom z Lniana (woj. kujawsko-pomorskie) zarzucono wykorzystywanie do produkcji przeterminowanych wyrobów.Jak przyznał w środę nowy prezes ZM "Viola" Tomasz Plasa, w zakładzie praktykowano przyjmowanie zwrotów towaru ze sklepów. Zaznaczył jednak, że wyroby niepełnowartościowe i przeterminowane w całości trafiały do utylizacji.

Przetwory pełnowartościowe wykorzystywano natomiast jako komponent nowych wyrobów, choć - jak podkreślił Plasa - stanowiły one jedynie niewielką część składników. W jego ocenie obróbka termiczna podczas produkcji dodatkowo minimalizowała jakiekolwiek zagrożenie dla konsumentów.

- To jednak była zła praktyka i nie powinna mieć miejsca w tej firmie - dodał prezes "Violi". Plasa przejął kierowanie zakładami już po wstrzymaniu produkcji przez nadzór weterynaryjny i jest odpowiedzialny za wprowadzenie w niej programu naprawczego, który został w ubiegłym tygodniu zaakceptowany przez inspekcję weterynaryjną.

Podczas zwołanej w środę pierwszej swojej konferencji prasowej Plasa przyznał, że odbudowanie poziomu sprzedaży sprzed kryzysu w firmie będzie bardzo trudne. - Ostatnie problemy wywołały wśród naszych odbiorców zrozumiały niepokój, który dotkliwie odbił się na wielkości zamówień - powiedział.

Szacowanie strat, jakie poniosła dotychczas firma z Lniana, wciąż trwa. Sam koszt wycofania z rynku i utylizacji 44 wyrobów, (ok. 40 proc. całej sprzedaży) do których produkcji dopuszczano użycie zwrotów ze sklepów, kosztował przedsiębiorstwo prawie milion złotych.

Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że w kwietniu uda się wypracować sprzedaż na poziomie 30 proc. tego, co osiągała w styczniu i lutym.

- Rozważana była opcja zmiany nazwy, ale z wielu powodów ten pomysł upadł i będziemy działać pod dotychczasową marką - zapowiedział Plasa.

Głównym sposobem na odzyskanie klientów ma być rozbudowa systemu kontroli jakości i monitoringu produkcji w zakładach. - Chcemy mieć w tej dziedzinie najlepszy system w branży - zapewnił Plasa.

- Aby odbudować zaufanie klientów konieczne jest, by produkty były dobrej jakości, a jakość była stabilna i powtarzalna. Oprócz wzmocnienia systemu jakości wracamy do starych, sprawdzonych receptur naszych produktów, ponieważ wiemy, że cieszyły się dobrym odbiorem konsumentów - dodał prezes "Violi".

Załamanie sprzedaży bezpośrednio wpłynie na poziom zatrudnienia. Do końca marca z zakładu odejdzie 140 spośród 390 pracowników. Dla wielu znalezienie nowej pracy będzie bardzo trudne, gdyż w niewielkiej gminie Lniano już jest zarejestrowanych 280 bezrobotnych, a stopa bezrobocia w powiecie świeckim zbliża się do 20 proc.

Plasa ujawnił, że jego poprzednik na stanowisku prezesa firmy, współodpowiedzialny za decyzje o użyciu zwrotów ze sklepów do bieżącej produkcji, pozostanie w firmie na innym stanowisku, gdyż jest w okresie ochrony przedemerytalnej. Przyznał również, że pracy nie straciły także inne osoby z poprzedniego zarządu.

Zarząd restrukturyzuje zakład, co oznacza m.in. rezygnację z prowadzenia własnej ubojni i korzystanie wyłącznie z dostaw surowca od podmiotów zewnętrznych. Ta decyzja oznacza problemy dla wielu hodowców trzody i bydła z okolic Lniana, gdyż "Viola" skupowała dotychczas na tym terenie większość zwierząt rzeźnych i odbierała je własnym transportem.

Proceder, mający polegać na dodawaniu w zakładach "Viola" wycofanego ze sklepów, przeterminowanego mięsa do świeżych wyrobów, nagłośniono na początku marca w programie TVN "Uwaga!". Występujące w reportażu anonimowe osoby związane z zakładem utrzymywały, że była to od lat stała praktyka w przetwórni z Lniana. Po emisji programu inspekcja weterynaryjna natychmiast wstrzymała produkcję w zakładzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • jarki 2013-04-02 21:34:28
  w naszym kraju tylko bojkot takiej ''firmy'' jest skuteczną karą
 • mada 2013-04-02 20:59:36
  Prezesi zawinili,a pracownicy zostali zwolnieni.
 • @ndrzej 2013-03-28 11:54:33
  tylko jak krótki ????
 • tytus 2013-03-28 06:59:34
  przez krotki czas to bedzie najzdrowsza zywnosc w Polsce :)
 • jarki 2013-03-27 21:48:05
  ta poprzedni prezes i zarząd dostanie pewnie jeszcze nagrodę za wieloletnie podtruwanie klientów co było przyczyną wspaniałych dochodów firmy SMACZNEGO
 • marek rolnik 2013-03-27 20:03:58
  wasze stare receptury do których chcecie wrócić to stare wyroby POłączone ze świeżymi ale to już było i nie wróci więcej. Jeasteście przegrani macie pecha chociaż 90 % zakładów robi tak samo to jednak was zlapano i już jest PO Was!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!