Godz. 3.00 będzie godziną początkową czasu letniego. Zimowy zacznie znów obowiązywać 26 października 2008 r. Dzieje się tak na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z marca 2004 r., które ustala daty zmiany czasu na lata 2004-2008.

W całej Unii Europejskiej czas letni wprowadzany jest w ostatnią niedzielę marca i odwoływany w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "począwszy od 2002 r. okres czasu letniego zaczyna się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę marca, /. kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy wtedy dłużej z naturalnego światła.

W większości krajów na świecie albo stosuje się czas letni i zimowy, albo kiedyś go wprowadzono. Dziś stosuje się czs letni i zimowy w około 70 krajach na całym świecie.

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda, obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii). W Ameryce Północnej stosują go USA, Kanada i Meksyk z wyjątkiem niektórych regionów. W Ameryce Południowej większość krajów wprowadziła kiedyś czas letni, ale obecnie z niego nie korzysta. Podwójny czas obowiązuje tylko w Brazylii, w Chile i na Falklandach. Nie wprowadziła go nigdy np. Wenezuela.

Rozróżnienia na czas letni i zimowy nie wprowadziła też nigdy większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Czas letni stosowany jest w Egipcie, Tunezji i Namibii. Zmianę czasu wprowadziły, ale nie korzystają z niej obecnie: RPA, Botswana, Ghana, Sierra Leone, Sudan, Czad, Libia, Algieria i Maroko.

Jedynym krajem w Azji, w którym stosuje się podwójny czas jest Rosja. Większość krajów azjatyckich (w tym Indie i Chiny) przyjęło kiedyś czas letni, ale nie korzysta z niego. Nie wprowadziły go dotąd kraje Azji Południowo-Wschodniej oraz m.in. Nepal i Afganistan. Także Japonia, jako jedyne wysoko uprzemysłowione państwo nie wprowadziła czasu letniego.

Natomiast w Australii czas letni stosuje się wszędzie, poza stanem Queensland.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!