PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Żurawie w drodze na zimowisko

Żurawie w drodze na zimowisko Fot. Shutterstock

Od tygodnia, w pogodne dni, nad Podkarpaciem przelatują klucze żurawi liczące po kilkadziesiąt osobników. Ich wędrówki potrwają do końca października – powiedział we wtorek ornitolog dr Marian Stój.- Chłodne noce pod koniec września spowodowały, że rozpoczęły się ich odloty do "ciepłych krajów" - powiedział dr Marian Stój.

Odlatujące klucze żurawi widziane były m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Dukli, Jaślisk i Krempnej. Żurawie wędrują tworząc klucze w kształcie litery "V".

- Zimę spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Natomiast do Polski powrócą na przełomie marca i kwietnia - przypomniał przyrodnik.

Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. - Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie - zaznaczył dr Stój.

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała.

Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami. Występują w Europie i w dużej części Azji. Są ptakami, które preferuje bagna, torfowiska, tereny podmokłe, polany i pola uprawne.

Żurawie, podobnie jak i większość innych gatunków ptaków w naszym kraju, pod koniec lata i jesienią opuszczają miejsca gniazdowania i udają się na zimowiska. Wcześniej uczyniły to m.in. bociany białe, orliki krzykliwe, a w drugiej połowie września bociany czarne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • północ 2017-10-04 09:11:57
    u nas tydzień temu odleciały ale prawie od miesiąca się zbierały, to był dopiero wrzask, jeszcze do tego koleżanki gęsi ;-/
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!