PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Żydzi krytykują odrzucenie uboju rytualnego

Żydzi krytykują odrzucenie uboju rytualnego

Amerykański Komitet Żydowski (AJC) i działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) skrytykowały piątkowe głosowanie Sejmu, w którym odrzucono rządowy projekt dopuszczającej rytualny ubój zwierząt.Amerykański Komitet Żydowski jest zaniepokojony przyjęciem przez Sejm zakazu religijnego uboju zwierząt, a "pierwszą ofiarą tej okrutnej decyzji będą społeczności żydowskie" - oświadczył dyrektor AJC David Harris.

W komunikacie AJC podkreślono, że zdaniem polskich przywódców żydowskich za taki wynik głosowania w Sejmie odpowiadają "polityczne spory". - Ale uważają oni, że przyczyniły się do tego także antyżydowskie nastroje wśród niektórych parlamentarzystów - dodano.

- Wzywamy polskie władze ustawodawcze i sądownicze, by jak najszybciej uznane zostało prawo społeczności żydowskich do przygotowywania koszernego mięsa, zgodnie z tradycją żydowską - dodał Harris. - Byłoby więcej niż szokujące, gdyby w demokratycznej Polsce uniemożliwiono stosowanie uboju koszernego, który jest integralną częścią żydowskiej tradycji".

Dyrektor ADL Abraham F. Foxman wydał oświadczenie, w którym napisał m.in., że "większość polskich posłów dała polskiej społeczności żydowskiej trzy możliwości do wyboru: nie praktykujcie waszej religii, nie jedzcie mięsa albo nie mieszkajcie wśród nas".

Foxman uznał, że "oburzające jest zadanie takiego ciosu przyszłości Żydów w Polsce". Jego zdaniem głosowanie w Sejmie było "oczywistym naruszeniem wolności religijnej, wspieranym przez ignorancję jednych i bigoterię drugich".

Za błędny uznał Foxman pogląd, że ubój rytualny jest mniej humanitarny niż ubój poprzedzony ogłuszeniem zwierzęcia. Napisał też, że "nasze regularne sondaże postaw w Polsce pokazują stale wysoki poziom antysemityzmu; prawie połowa Polaków żywi wielorakie antyżydowskie uprzedzenia".

Na zakończenie Foxman wyraża wdzięczność posłom, którzy opowiedzieli się za dopuszczeniem uboju rytualnego.

Sejm odrzucił w piątek rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ich ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Wniosek o odrzucenie projektu ustawy poparło 222 posłów, przeciw było 178, wstrzymało się 9 posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • ukasz 2013-07-15 13:37:49
  zawsze mogą sie najeść szczawiu i mirabelek nowy polski towar eksportowy
 • Katja 2013-07-15 12:50:49
  Moim zdaniem pan Foxman prezentuje skrajnie wysoki poziom antypolonizmu i nietolerancji. Nie szanuje polskiego prawa i polskich zasad traktowania zwierząt.
 • aa 2013-07-15 10:30:40
  Jeszcze tego brakowało żeby Żyd decydował co w Polsce ma się robić
  jak Wam Polacy dupe ratowali to było dobrze
  nic nie stoi na przeszkodzie żebyście kupowali mięso od tych co Wam ubój rytualny robili
 • sceptyk 2013-07-15 10:13:45
  Dziś ubój rytualny, a jutro nie spodoba im sie mój siusiak i będę musiał stawić się na obowiązkowe obrzezanie.
 • ukasz 2013-07-15 09:57:42
  cytat 'prawie połowa Polaków żywi antyzydowskie uprzedzenia' tak jak wieksza połowa swiata żywi takie uprzedzenia
 • m 2013-07-15 09:47:12
  Pewnie jak się za to Komitet Żydowski wezmie to i ubój rytualny bedzie
 • synek 2013-07-15 09:44:00
  Przyszłość Żydów jest w Izraelu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!