(…) Już w tym roku ceny nie rosły tak szybko jak w poprzednim. Według GUS w listopadzie 2008 r. w porównaniu z listopadem 2007 r. żywność i napoje bezalkoholowe były o 2,9 proc. droższe. W tym samym okresie ubiegłego roku GUS zanotował wzrost cen na poziomie 7,6 proc.

Według Banku BGŻ w 2009 r. spadek cen produktów spożywczych może być widoczny szczególnie w drugim półroczu. W pierwszej połowie roku ich ceny mogą pójść nieco w górę.

(…) W przyszłym roku możliwy jest dalszy spadek cen mleka, co przełoży się na obniżki na rynku przetworów mlecznych. Według BGŻ średnio w ciągu całego 2009 r. ich ceny mogą spaść o 3 proc. W pierwszej połowie roku może także stanieć drób. (…) Nie jest wykluczone, że mięso drobiowe stanie się bardziej atrakcyjne dla konsumentów niż wieprzowina, która do czerwca 2009 r. może zdrożeć o 5 proc. (…)

Nie licząc tradycyjnego wzrostu cen jabłek w pierwszym kwartale, w ciągu pierwszego półrocza ceny krajowych owoców mogą spaść nawet o jedną piątą. (…) Od stycznia do czerwca 2009 r. o średnio 2-3 proc. mogą się obniżyć ceny warzyw. Analitycy z IERiGŻ uważają, że stanieć mogą także kasze, mąka i płatki zbożowe. Jest za to mało prawdopodobne, że mniej niż teraz zapłacimy za chleb. (…)

Z pewnością z powodu podwyżki akcyzy w górę pójdą ceny alkoholu. Kompania Piwowarska, największy producent piwa, szacuje, że w 2009 r. średnio trunek ten może zdrożeć 06-7 proc. Natomiast według Polskiego Przemysłu Spirytusowego o 1,2 -1,5 zł więcej zapłacimy za butelkę wódki.Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!