Uczestnicy musieli przedstawić prace naukowe, które potwierdzały ich szeroką wiedzę oraz umiejętność jej zastosowania w rolnictwie w celu poprawy przyszłości świata.

Xiaoqiu (Churchill) Wang z Texas A&M University w College Station, Teksas, został zwycięzcą w kategorii absolwentów. Rafał Białek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polska, zwyciężył w kategorii studentów. W tym roku do AYS zgłosiło się 9000 studentów z 62 krajów.

Dr Aoife Lyons, dyrektor ds. inicjatyw naukowych w firmie Alltech, oraz dr Inge Russell, dyrektor programu AYS, poinformowały o przyznaniu nagród na stadionie Rupp Arena podczas międzynarodowej konferencji Alltech REBELation, poświęconej poszukiwaniu innowacji, inspiracji i pomysłów, które zmienią świat.

- Międzynarodowe uznanie dla moich obecnych badań jest dla mnie wielką inspiracją - powiedział Wang, dodając, że jego celem jest zostanie w przyszłości niezależnym naukowcem - dokonującym nowatorskich odkryć, które zmienią świat na lepsze.

Celem jego badań zgłoszonych do AYS było wyjaśnienie, jak to określił, „długo ignorowanej i nieznanej roli wysokiego poziomu fruktozy podczas ciąży”.

- Obumieranie zarodków jest głównym czynnikiem ograniczającym wydajność rozrodczą - powiedział Wang, podkreślając, że według szacunków wskaźnik obumierania zarodków u świń oraz owiec, bydła i innych przeżuwaczy wynosi od 20 do 40 procent. Dalekosiężnym celem jego prac jest zwiększenie współczynnika zapłodnień oraz donoszonych ciąż w celu poprawy wydajności reprodukcyjnej zwierząt gospodarskich.

Białek, zwycięzca w kategorii studentów, powiedział: Jestem bardzo zadowolony i dumny ze zdobycia tej nagrody. Oznacza ona, że moja praca ma duże znaczenie.

Tematem jego pracy jest wykorzystanie fotosyntezy w celu stworzenia komórek solarnych. Opracował on metodę dołączania białek pozyskanych z bakterii purpurowych do dwutlenku tytanu, substancji o szerokim zastosowaniu (np. jako biały barwnik w farbach). Powstałe w ten sposób komórki mogą być według niego wykorzystywane do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną i używane jako biosensory do wykrywania zanieczyszczeń w środowisku, np. herbicydów w wodzie.