Daniel Obajtek, który obecnie jest prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odnosząc się do zarzutów PO powiedział, że jest to "odgrzewanie kotletów po raz tysięczny, a może nawet tysiąc razy pierwszy". Jak dodał, ta sprawa dotyczy 2013 r. "Nigdy nie zamiatałem jej pod dywan. Obecnie sąd zwrócił tę sprawę do prokuratury, czyli uznał, że było coś nie tak z zarzutami formułowanymi pod moim adresem" - wyjaśnił.

Według "Newsweeka", na Obajtku ciążyły trzy zarzuty. Pierwszy jest związany z jego działalnością w samorządzie w Pcimiu - miał przyjąć 50 tys. zł łapówki w zamian za wpływ na wyniki przetargu na budowę kanalizacji. Pozostałe dwa to wynik jego pracy w firmie Elektroplast, gdzie Obajtek miał narazić spółkę na stratę blisko 1,5 mln zł i wyłudzić niemal 800 tys. zł. Jak doniósł tygodnik, proces nie mógł się rozpocząć przez trzy lata, bowiem na rozprawy nie stawiali się oskarżeni. Ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim wycofała we wrześniu 2016 r. akt oskarżenia w celu jego uzupełnienia nowymi dowodami. Obajtek wielokrotnie podkreślał, że jest niewinny.

Zdaniem Pomaskiej "warto się przyjrzeć dotychczasowym +dokonaniom+" Daniela Obajtka. "Oczywiście, póki osoba nie zostanie skazana, nie możemy mówić o winie. Istnieją jednak bardzo duże obawy, że notowana na giełdzie spółka Energa nie będzie zarządzana prawidłowo. Mamy wrażenie, że prezesem Energi została po prostu osoba niekompetentna; osoba, przez którą Energa może mieć kłopoty, przez którą - oby się tak nie stało - Polacy będę więcej płacili za energię i prąd" - podkreśliła posłanka PO na konferencji prasowej w Gdańsku.

Jak dodała, nie trzeba tłumaczyć, że "zarządzanie tak dużą spółką wymaga przede wszystkim kompetencji i doświadczenia, także doświadczenia w branży". - Pozostaje zapytać PiS, czy ławka PiS-u jest tak krótka, że musi sięgać po tego typu nominacje? Oczywiście, Danel Obajtek został wybrany przez radę nadzorczą na funkcję prezesa. Ale pytanie, czy rzeczywiście nie ma kompetentnych ludzi w PiS, żeby tak dużą spółką zarządzać? - pytała posłanka.

Obajtek odnosząc się do tych zarzutów podkreślił, że o jego kompetencjach i umiejętnościach menadżerskich najlepiej świadczą wyniki, jakie osiągnął podczas półtora roku pracy w ARiMR.