PRZEGLĄD PRASY: Poskrom jest specjalnym urządzeniem, dzięki któremu, poprzez skuteczne unieruchomienie krowy, możliwe jest przeprowadzanie wszystkich niezbędnych zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych, w tym najważniejszego - korekcji racic - radzi Marcin Jajor.

Coraz rzadziej spotyka się hodowców, którzy nie zdają sobie sprawy z roli profilaktyki i pielęgnacji racic w całym systemie produkcji. Przerażające są przecież statystyki mówiące o tym, ile krowa z chorą racicą da mniej mleka. (...) Zapobieganie?  Wszystko sprowadza się do obserwacji i min. corocznego przeprowadzania zabiegu korekcji. 

(...) Zaleca się, by w oborach uwięziowych przeprowadzać korekcję min. dwa razy do roku. Krowy stojąc, nie mają przecież możliwości ścierania rogu kopytowego. Natomiast w wolnostanowiskowych, ze względu na nieograniczony ruch, zazwyczaj wystarczy wykonywanie zabiegu raz do roku.

(...) W Polsce pojawiły się urządzenia do poskramiania krów w latach 90. ub. wieku. Początkowo były one sprowadzane z Zachodu, ale w niedługim czasie zaczęto je produkować również u nas w kraju. Stopniowo jednak przechodziły transformację. Jak niegdyś, poskrom ma kształt prostokąta z czterema słupami umieszczonymi pionowo w narożnikach. Posiada wejście i wyjście. Współcześnie jednak do jego budowy wykorzystywane są rury ocynkowane, które dodatkowo powinny mieć owalny profil. To bardzo ważne. Krowa, poruszając się w poskromię z rurami np. o kątowym profilu, często zahaczała o wystające elementy i kaleczyła się.

Przy wyborze danego modelu warto również zwrócić uwagę na podłogę. Powinna być anty-poślizgowa, tak by zwierzęta czuły się na niej pewnie. Kolejne elementy budowy ściśle wiążą się już z unieruchomieniem krowy. Odpowiednie rozwiązanie musi ograniczać na tyle ruchy bydła, by nie stanowiło ono zagrożenia dla siebie i obsługi wykonującej korekcję. Podstawowe wyposażenie stanowią dwa poprzecznie umieszczone pasy z tworzywa sztucznego albo materiału, które (napinane za pomocą korby przekładni ślimakowej) delikatnie podnoszą zwierzę. W tym zakresie najbardziej zaawansowane urządzenia same wykonują za nas pracę dzięki siłownikom. Aby je uruchomić, wystarczy tylko przycisnąć guzik. Zanim jednak weźmiemy się za naciąganie pasów, najpierw unieruchamiamy głowę i kark za pomocą zamknięcia znajdującego się w wyjściu.

Gdy już krowa ma ograniczone ruchy, pora zabrać się za poszczególne kończyny. W tradycyjnych poskromach mocowane są one do poprzecznej belki jedynie za pomocą pasów lub linek. Najnowszym rozwiązaniem są specjalne podpórki, które, zapewniając zwierzęciu stabilność, również hodowcy organizują lepszy warsztat pracy.

Jeśli naszą uwagę skupimy na urządzeniu stacjonarnym, musimy pamiętać, że do miejsca, w którym go postawimy, swobodnie muszą docierać zwierzęta. Potrzebny jest więc odpowiedni system korytarzy przepędowych i barier. Innym rodzajem jest poskrom ruchomy. Oprócz podstawowych elementów zosta! on dodatkowo wyposażony w niewielkie kółka. Urządzenie można więc, bez większego wysiłku, przemieszczać za pomocą ciągnika w obrębie gospodarstwa lub użyczyć sąsiadowi obok. (...)