Sytuacja owadów zapylających – zarówno pszczoły miodnej jak i gatunków dziko żyjących stale się pogarsza. Wielkość ich populacji systematycznie spada, stąd narodziła się idea stworzenia dokumentu który będzie wspólną wizją celów i długofalowych działań na rzecz ochrony tych owadów w ujęciu wielosektorowym. Wspólną inicjatywę w tej sprawie podjęli przedstawiciele świata nauki, organizacji pszczelarskich, oraz Greenpeace.
Inicjatorzy powstania dokumentu zwrócili się z prośbą o współpracę i patronat do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Ministerstwa Środowiska. W jego opracowaniu będą mogli uczestniczyć także wszyscy zainteresowani tym tematem. Jesienią b.r. w kilku miastach odbędą się otwarte debaty obywatelskie.
- Czas na systemowe rozwiązania zabezpieczające los pszczół – powiedział podczas konferencji prasowej poświęconej nowej idei Janusz Kasztelewicz, członek Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych. Z kolei Waldemar Kudła z Polskiego Związku Pszczelarskiego zauważył że – sytuacja pszczelarstwa w Polsce nie jest jeszcze tak dramatyczna jak w USA, czy niektórych państwach Europy Zachodniej, ale właśnie dlatego musimy jak najszybciej zrobić wszystko, by nie pójść w ich ślady. Obecny na spotkaniu dr hab. Marcin Zych z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, uzupełnił tę wypowiedź mówiąc – ważne jest, aby uwzględnić dobro wszystkich owadów zapylających.

Podobał się artykuł? Podziel się!