PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent: Dbałość o rozwój wsi to jedno z głównych zadań rządzących

Prezydent: Dbałość o rozwój wsi to jedno z głównych zadań rządzących Prezydent Andzej Duda; Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Autor: PAP

Dodano: 06-08-2016 05:07

Tagi:

Dobro wsi leży w interesie całego społeczeństwa, a dbałość o jej rozwój to jedno z głównych zadań władz - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników uroczystości dożynkowych w 2016 roku.Prezydent zaznaczył, że zdecydował o objęciu Patronatu Narodowego nad uroczystościami dożynkowymi w całym kraju, ponieważ chce "uhonorować wielkie zasługi - historyczne i współczesne - mieszkańców wsi dla naszej Ojczyzny i wszystkich rodaków". Podkreślił też "znaczenie rolnictwa dla gospodarki narodowej oraz bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa".

- Wierność rodzimej tradycji i tożsamości decyduje zaś o sile i spoistości naszej wspólnoty. Dlatego dobro wsi leży w interesie całego społeczeństwa, a dbałość o zapewnienie właściwych warunków dla rozwoju obszarów wiejskich należy do głównych zadań władz Rzeczypospolitej - napisał prezydent do organizatorów i uczestników tegorocznych dożynek.

- Sprawiedliwość domaga się także, by rozwój naszego kraju stał się bardziej równomierny i zrównoważony. Zapewniam, że będę wspierał inicjatywy zmierzające do realizacji tych strategicznych celów - oświadczył Duda.

Prezydent zaznaczył, że żywność to podstawowy produkt strategiczny, a dysponowanie żywnością krajowej produkcji daje "stabilne podstawy ekonomiczne i wzmacnia suwerenność państwa". Jak dodał, sytuacja Polski jest pod tym względem bardzo dobra. "Osiągnięcia w sferze rolnictwa gwarantują nam całkowitą niezależność" - podkreślił.

"Dzięki wysokiemu udziałowi gospodarstw rodzinnych oraz twórczemu wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcji i receptur polska żywność słynie z dobrej jakości i cieszy się uznaniem w kraju i za granicą" - dodał. Jak podkreślił, "popularność wielu produktów, zwłaszcza regionalnych i ekologicznych, czyni nasze rolnictwo znakomitą marką i wizytówką Polski w świecie".

Zdaniem prezydenta, zaradność i przedsiębiorczość polskich rolników sprawiły, że "polska wieś znakomicie wykorzystała tę olbrzymią szansę na rozwój, jaka otworzyła się w związku z akcesją naszego kraju do Unii Europejskiej". Dodał, że "dzięki temu od lat stopniowo i systematycznie wzrasta zamożność i poziom wykształcenia rolników, a przede wszystkim satysfakcja z własnej pracy, życia i dokonań".

Polska wieś - jak napisał prezydent - staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem zamieszkania. Jak zaznaczył, rolnicy powszechnie korzystają z nowoczesnych technologii produkcyjnych i informacyjnych i należą do najaktywniejszych środowisk społecznych.

Jak podkreślił, polska wieś jest dowodem, że intensywna modernizacja nie stanowi zagrożenia dla tradycji. "Przemiany gospodarcze nie osłabiły religijności rolników ani serdecznej troski o ziemię i przyrodę ojczystą" - podkreślił prezydent.

"Dzisiejsza wieś nadal pozostaje ostoją polskiego stylu życia. Rolnicy wiernie kultywują wartości chrześcijańskie, które nasz naród przyjął przed 1050 laty, wraz z chrztem księcia Mieszka I. Mieszkańcy wsi wysoko cenią swobodę i samodzielność, dobrze pamiętając czasy, gdy reżim komunistyczny próbował ich zniewolić" - napisał Duda.

Prezydent zaznaczył, że powojenny opór rolników wobec kolektywizacji to "jedna z najważniejszych kart w historii najnowszej Polski". Jak podkreślił, "skuteczna obrona indywidualnych gospodarstw rolnych była pierwszym zwycięstwem na drodze Polaków do wolności".

"Wieś, która dawała oparcie dwóm konspiracjom zbrojnym, podczas okupacji niemieckiej i powstania antykomunistycznego, stanęła także na czele pokojowej rewolucji Solidarności" - napisał Duda. Nawiązał do 35. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich z lutego 1981 roku, które - jak zaznaczył - umożliwiły powstanie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i były "ważnym krokiem na drodze do niepodległej i praworządnej Rzeczypospolitej".- Determinacja strajkujących zmusiła wówczas reżim do znacznych ustępstw: zagwarantowania "nienaruszalności chłopskiej własności" i uznania znaczenia rolnictwa indywidualnego dla gospodarki narodowej. Jednocześnie to rolnicy jako pierwsi podnieśli wtedy potrzebę odbudowy autentycznego samorządu i przywrócenia pełnej swobody życia religijnego - podkreślił prezydent.

Według niego "wkład mieszkańców wsi w walkę o wolność wszystkich Polaków zasługuje na pełniejsze niż dotychczas docenienie i uhonorowanie". "Rolnicy położyli wielkie zasługi dla odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Za to polskiej wsi należy się cześć i pamięć. Przede wszystkim zaś wolna Polska ma obowiązek troskliwie dbać o rodzime rolnictwo" - podkreślił prezydent.

Duda zaznaczył, że polskie władze pomagają rolnikom poszkodowanym przez katastrofy naturalne, "ale muszą też reagować na gwałtowne zmiany sytuacji rynkowej". "Znaczenie wsi dla bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich Polaków dzisiaj i jutro wymaga, by państwo przeciwdziałało zjawiskom, które mogłyby zachwiać kondycją rolnictwa" - napisał prezydent.

"Polska - kontynuował - nie może zdać się w tej kwestii wyłącznie na mechanizmy Wspólnej Polityki Rolnej". Jak podkreślił, "rządzący powinni aktywnie zabiegać o jak najlepsze warunki dla krajowej produkcji żywności".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • QMATY 2016-08-09 17:12:43
  Maliniak klepie co mu Jarosławpolskę zbaw każe... Zobaczymy co bedzie opowiadal niedlugo na dozynkach "prezydenckich " w Spale.
 • Rolnik_polski 2016-08-08 08:36:02
  DZIĘKUJEMY CI... S.C.JOHNSON
 • kissmy... 2016-08-07 13:20:43
  bardzo ładnie napisał;] w zeszłym sezonie w kuj-pom zbieraliśmy 200% wyższe plony niż obecnie i otrzymaliśmy pomoc suszową, gdyż były one ponad 30% niższe od średniej wieloletniej (od troszeczkę innego rządu); a teraz co? gdzie ta #dobrazmiana? już 3 sezon zmagaliśmy się z suszą do tego zima obnażyła nasze pola z zasiewów, i teraz z suszy pod rynnę! z głodu nie umrzemy ale jak mamy konkurować z innymi województwami/krajami? pszenicy konsumpcyjnej u nas nie będzie (konieczność importu) a i tak jest 100zł/t tańsza niż na matif, jeśli będziemy pomagać Ukrainie (która ma największy potencjał rolniczy w Europie) to sami sobie strzelamy nie w kolano lecz w głowę, trzeba wypracować rozwiązanie nie grzebiące żywcem kuj-pom rolników
 • obserwator 2016-08-06 21:30:30
  Jak zwykle wydymali rolników, ale jak to mówią, mądry Polak po szkodzie. Trudno będzie to wszystko odkręcić , ale damy radę. Następnym razem pokażemy im gdzie ich miejsce(śmietniku historii)
 • Al 2016-08-06 13:11:13
  1,2,3 ból (...) miasta czas zacząć . Jak tak dobrze na wsi to czemu jeden z drugim nie rzuci miasta i nie wyjedzie na wieś . Kup ziemię ,postaw obore i zobaczysz jakie to piękne życie a i jeszcze jeden z drugim będzie płacił śmieszny podatek i grosze na krus, będziesz miał swój raj na ziemi za cudzy koszt.
 • partia miejska 2016-08-06 08:09:29
  jasne panie prezydencie podatków zero i grosze na KRUS-życie na cudzy koszt
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!