- Nasza obecność ma podkreślić jedno: niezwykłą wagę tego spotkania i współpracy gospodarczej i międzyludzkiej pomiędzy Polską a Chinami. Ma podkreślić także to, że w naszych wzajemnych relacjach istnieją cały czas jeszcze ogromne pokłady potencjału, który można w doskonały sposób wykorzystać - powiedział w Warszawie prezydent Andrzej Duda na otwarciu Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów, nawiązując do obecności na tym wydarzeniu także premier Beaty Szydło.

- Wierzę w to, że ta siła, którą nadajemy tej współpracy, także poprzez impuls polityczny, także poprzez pokazanie otwarcia politycznego na tę właśnie współpracę biznesową, na wzajemnie korzystny rozwój, że to wszystko wpłynie na śmiałą i skuteczną realizację i wypełnienie tych wszystkich porozumień, umów i memorandów, które są pomiędzy naszymi krajami zawierane - podkreślił prezydent.

Dodał, że perspektywa współpracy jest wielka. - Polskie władze starają się uczynić wszystko, aby wspierać te możliwości rozwoju biznesowego, stąd też podjęliśmy decyzję o otwarciu kolejnego polskiego konsulatu generalnego właśnie w Czengdu, w tym mieście, z którego rozpoczyna swój bieg ta symboliczna linia kolejowa (między Czengdu a Łodzią - PAP) - poinformował Duda.

Zaznaczył jednak, że to "pierwszy krok". - Chciałbym, by było więcej połączeń lotniczych, chciałbym, by ta możliwość przepływu biznesowego była sprawniejsza, chciałbym, abyśmy tworzyli też dodatkowe połączenia: drogowe, połączenia morskie, wszystko to, co będzie sprzyjało rozwojowi współpracy, wszystko to, co będzie wspierało także wymianę towarową - mówił Duda.

Dodał, że polskim władzom zależy, aby wzmocnić polski eksport do Chin, przede wszystkim towarów rolnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!