PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą tzw. sprzedaż bezpośrednią

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą tzw. sprzedaż bezpośrednią fot. marz

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek w Zastawnie (woj. warmińsko-mazurskie) nowelę ustawy o podatku PIT, która dotyczy tzw. sprzedaży bezpośredniej, czyli możliwości sprzedawania przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców.Jak podkreślił Komorowski, nowela "daje nowe szanse, istotne przede wszystkim z punktu widzenia mniejszych gospodarstw rolnych".

"Ta ustawa jest kamieniem milowym do uzyskania możliwości, jakie mają rolnicy w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, gdzie podziwiamy współtworzenie kultury kulinarnej, która wzbogaca wartości poszczególnych regionów i miejscowości" - ocenił Komorowski.

Uchwalona przez Sejm w kwietniu ustawa daje możliwość sprzedaży przez rolników i członków ich rodzin produktów żywnościowych wytworzonych z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Dotychczas rolnicy nie mogli legalnie sprzedawać przetworzonej żywności, np. serów, kiełbas czy dżemów.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zostały przygotowane przez senatorów w połowie 2013 r. Ich intencją była chęć aktywizacji mieszkańców wsi i zwiększanie przychodów rodzin wiejskich. Senatorowie zaproponowali kwotę zwolnienia z podatku do 7 tys. zł rocznie, co zdaniem większości posłów było zbyt niską kwotą. Na wyższą ulgę nie zgadzał się jednak minister finansów.

Uchwalone przez Sejm przepisy nie przewidują sprzedaży, nawet niewielkich ilości, przetworów rolnych bez opodatkowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

 • Baanzi 2015-06-07 17:21:22
  Dalej się @Antek pogrążasz. Nie dość, że nie znasz podstawowych pojęć ekonomicznych to jeszcze nie potrafisz czytać ze zrozumieniem
 • Antek 2015-06-07 16:51:33
  Baanzi ćwoku znam i inne pojęcia, pisze co jest w ustawie, a tam jest 150 tyś euro, czyli ok 600 tys zł. Taki jest pułap dochodu do którego sprzedaż bezpośrednia jest opodatkowana preferencyjnie. 150 tysięcy Euro rocznie - takim dochodem ze sprzedaży bezpośredniej będzie mógł się wylegitymować właściciel hektara piachu. Nie musi niczego udowadniać, ani co sprzedał, ani komu, zapisać ma w zeszycie tylko kwoty.
 • smoku 2015-06-07 15:35:19
  znafcy ha ha ha
 • Baanzi 2015-06-07 14:13:13
  Jeśli @Antek nie znasz takich pojęć jak: przychód, dochód, podatek ryczałtowy i kwota wolna od podatku to się lepiej nie wypowiadaj bo robisz z siebie głupszego niż jesteś.
 • Antek 2015-06-07 09:16:44
  A dlaczego kłamiecie. W ustawie jest 150 tys i nie zł. tylko euro. W projekcie było 7, ale mafia odpowiednio posmarowała i jeden z posłów PO zaoponował 150 tys. € i to jest w ustawie, a nie 7 tys zł. 150 tys. jurków Czyli wystarczy mieć status rolnika, czyli jeden hektar ziemi i można przewalać 600 tys. złociszy rocznie nie musząc prowadzić ewidencji sprzedanych wyrobów, płacąc od tego 2% podatku. Ale będzie pralnia pieniędzy. Raj dla mafiozów. Początkowo w projekcie senackim była kwota do 7 tys. zł.
 • ciekawy 2015-05-13 15:31:24
  miastowy, gdzie jesteś? Czyżby rada cię powaliła? A może prochy przedawkowałeś? Za dwa dni łeb podniesiesz i znów będziesz o tym samym, czy masz dość?
 • rada dla miastowego 2015-05-13 10:36:20
  Miastowy, a gdzie miasto ma ziemię, którą za renty z KRUS pobrało od rolników? Przepultało na pensje takim jak ty i teraz płacze? Trzeba było kolesi nie obdarowywać, tylko czerpać korzyści z ziemi jak każdy gospodarz - teraz by było na wszystko, tak jak i rolnik ma nawszystko. A podatek to ile razy chciałbyś brać za to samo? Rolnik płaci rolny, może płacić dochodowy - tylko że dochodu nie ma, więc strach, że trzeba by mu było dopłacać. Weź ty lepiej te prochy, co psychiatra radzi i idź na spacer. Czyba że jesteś w robocie, to siedź i udawaj że zaradzisz tam, gdzie mleko się wylało
 • partia miejska 2015-05-13 10:00:10
  widac ze masz rente z KRUS-wyłudzaczu pieniedzy,leczysz wiejskich kmiotków?lecz dobrze ci zapłaca z KRUS,i skończ żebrac wiejski żebraku o nie swoje
 • twój psychiatra 2015-05-13 09:50:32
  miastowy, znów nie wziąłeś tabletki - mówiłem sto razy: o tej porze zielona. Tylko niebieskiej teraz nie łykaj, chyba że żona w pobliżu... Zielona cię teraz ukoi, ta z kończynką... W pracy jesteś? Nie masz co robić?
 • partia miejska 2015-05-13 09:35:29
  z pracy pokoleń?a gdzie podatki płaciliscie?moze miasto wam do wszystkiego dopłacało w tym KRUS?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!