Poinformował o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Grupy PTWP, która organizuje Kongres, Wojciech Kuśpik. Akcentował, że jednym z głównych wyzwań tegorocznej edycji Kongresu było przeprowadzenie imprezy, która zgromadziła pod koniec kwietnia w Katowicach ok. 7,5 tys. osób, bez większych problemów - w zupełnie nowym miejscu.

"Dzięki dobrej współpracy z miastem i tymczasowym zarządcą (MCK) w opiniach uczestników ten obiekt zrobił ogromne wrażenie. Myślę, że ma on ogromne możliwości - w przyszłym roku chcemy popracować nad pełnym wykorzystaniem wszelkich innowacji, które można wdrożyć w Centrum Kongresowym i Spodku" - mówił Kuśpik.

Dopytywany prezes PTWP wskazał, że chodzi przede wszystkim o zorganizowanie w efektownej przestrzeni Spodka wieczornych wydarzeń dla uczestników Kongresu. Pozwoli to jednocześnie lepiej zagospodarować sale MCK.

Kuśpik mówił też, że w tym roku w "śladowy sposób" wykorzystano sąsiadujące z MCK i Spodkiem obiekty tzw. strefy kultury - nowe siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. W NOSPR w jeden z wieczorów miał miejsce koncert jazzowy. Nieotwarte jeszcze formalnie Muzeum udostępniło punkt widokowy na wieży wyciągowej szybu Warszawa II.

"W przyszłym roku będziemy dążyć do tego, żeby w pełni wykorzystać MCK i Spodek, ale też w pełni wykorzystać strefę kultury" - zaznaczył prezes PTWP.

Organizatorzy Kongresu deklarują, że przygotowując jego tematykę, starają się wyprzedzać przyszłe wydarzenia gospodarcze czy społeczne. Przewidując np. w tym roku większą niż wcześniej rolę spojrzenia młodych ludzi (podczas EKG odbywały się panele i wykłady w ramach nowego projektu "Liderzy Przyszłości"), brano pod uwagę głównie kontekst europejski. "Okazuje się, że teraz ten temat jest też w Polsce bardzo żywy" - zaznaczył Kuśpik.

Jak przekazał, podczas niedawnego podsumowania "Liderów Przyszłości" z uczestnikami ustalono, że projekt zostanie pociągnięty dalej. "Od jesieni mają odbywać się comiesięczne spotkania, podczas których będziemy rozmawiać i budować tematykę Kongresu" - wskazał inicjator przedsięwzięcia. W spotkaniach mają uczestniczyć "różne ciekawe osoby z biznesu, ze świata", formuła ma zakładać luźną atmosferę i swobodną dyskusję.