Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, w miejscowości Modra, w Republice Słowackiej, reprezentanci Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR), Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK) oraz Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) spotkali się na 62. posiedzeniu izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego przyjęto wspólny komunikat.

Przedstawiciele rolników nalegają w nim, aby sektor rolno-spożywczy został wykluczony z negocjacji umów CETA i TTIP. W UE wymagane są wyższe standardy produkcji, inne jest podejście do GMO oraz stosowania środków ochrony roślin i pasz w żywieniu zwierząt - uzasadniają.

Porozumienie z Kanadą ma być zawarte pod koniec października.

Więcej: Otwieramy rynek dla Kanady, wpuszczamy też USA?

15 września 2016 r. zarząd KRIR przekazał ministrowi rozwoju oraz do wiadomości ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi swoje „Stanowisko w sprawie Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA)”, w którym stwierdza, że podpisanie tej umowy „spowoduje zniszczenie rolnictwa w Polsce i w Europie, a co za tym idzie ogromne negatywne skutki ekonomiczne dla Polski. Bezpieczeństwo żywnościowe i obronne są głównym obowiązkiem państwa.”

Dziś w Warszawie mają się odbyć kolejne demonstracje przeciwników umowy.

Więcej:Politycy Kukiz'15 apelują o udział w sobotniej demonstracji przeciwko CETA

                Przeciwnicy TTIP i CETA o zagrożeniu dla polskiego rolnictwa 

Podobał się artykuł? Podziel się!