Około tysiąca uczestników i liczne grono zaproszonych prelegentów skupiać się będzie na kwestiach relacji gospodarczych z Europą Wschodnią oraz rozwoju regionu Polski Wschodniej.

- Tego typu impreza jest dla nas niezwykle istotna, bo to właśnie tutaj Polska Wschodnia może jednym głosem mówić o celach gospodarczych regionu, w którym tkwi olbrzymi potencjał - powiedział otwierając kongres Mieczysław Kazimierz Baszko, marszałek województwa podlaskiego.

- W dzisiejszym świecie niepewności ten region może być dobitnym przykładem, że można żyć ze sobą i obok siebie, a nie przeciwko sobie - powiedział w trakcie wystąpienia inauguracyjnego Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Jego zdaniem dziś jest szczególnie istotne, aby wschodnia granica Unii Europejskiej nie była zamknięta, by nie tworzyć na niej nowego muru.

- W latach 2011-2012 gospodarki na wschód od Polski, Rosja, Ukraina i Białoruś, stanowiły 12,5 proc. naszej wymiany handlowej. Dzisiaj, ze względu na kryzys na Ukrainie, ale także pogorszenie koniunktury, jest to zaledwie 7,5 proc. - przypomniał wicepremier Piechociński. - Ale mamy świadomość, że przyjazny Wschód jest nam bardzo potrzebny. Co drugi polski eksporter wysyła towary na Wschód, choć w ostatnich dwóch latach ich liczba wyraźnie spadła. To uderzyło w przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy w sposób szczególny odczuwają obecną dekoniunkturę polityczną - dodał.

Janusz Piechociński podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby z Białegostoku popłynął mocny sygnał, że jesteśmy gotowi do odbudowywania koniunktury wzajemnych relacji ze Wschodem. - Nie możemy zapomnieć o tym regionie, choć globalny eksport Polski wzrośnie w tym roku o około 6 proc., mimo spadków o kilkadziesiąt procent do takich krajów jak Rosja, Ukraina czy Białoruś - przekonywał wicepremier.

Wicepremier Janusz Piechociński odniósł się również podczas inauguracji Kongresu do specjalnych stref ekonomicznych i ich znaczenia dla gospodarki, o czym pisze na Twitterze redaktor Jolanta Miśków.

Organizatorem Wschodniego Kongresu Gospodarczego jest GRUPA PTWP SA, wydawca miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!