Według Centrum Informacyjnego Rządu, premier poprosił o pilne wyjaśnienie kwestii zakazu wwozu wieprzowiny na Białoruś z Polski.

Wicepremier Białorusi poinformował, że podobne restrykcje - jak w stosunku do Polski - jego kraj wprowadził także wobec innych państw; obiecał jednocześnie, że po powrocie ze szczytu w Pradze zajmie się wyjaśnieniem tych kwestii.

Rzeczniczka resortu wyjaśniła, że zakaz wprowadzono w związku z wykryciem w Polsce przypadku grypy H1N1.

"Nie ma żadnych naukowych podstaw, by wprowadzać zakazy importu zwierząt żywych i mięsa wieprzowego" - powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Na mocy decyzji ministerstwa zostają anulowane wszelkie zezwolenia na wwóz polskiej wieprzowiny. Zakaz dotyczy wwozu żywca, mięsa wieprzowego i produktów z niego z wyjątkiem tych, które przeszły obróbkę termiczną w temperaturze co najmniej 80 stopni C.

Wcześniej Białoruś wprowadziła zakaz sprowadzania wieprzowiny z Meksyku, Kostaryki, USA i szeregu państw zachodnioeuropejskich.

W obawie przed wirusem nowej grypy ok. 20 krajów zabroniło importu wieprzowiny i innego mięsa.

"Nie ma żadnych naukowych podstaw, by wprowadzać zakazy importu zwierząt żywych i mięsa wieprzowego" - powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Wyjaśnił, że takie stanowisko reprezentuje Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt.

"Nie stwierdzono, by przez wieprzowinę przenosił się wirus. Wirus grypy może znajdować się w drogach oddechowych i ewentualnie w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Natomiast mięso, po obróbce w zakładach, nie może zawierać wirusa" - podkreślił Jażdżewski.

Wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej poinformował, że w 2008 r. wykryto w Polsce 4 przypadki wirusa H1N1 u świń. Zaznaczył jednak, że wirus, który stwierdzono w Meksyku i innych krajach u ludzi, nie jest tym samym - ma inną budowę genetyczną.

Według Centrum Informatyki Handlu Zagranicznego, w pierwszych dwóch miesiącach 2009 r. na Białoruś polscy eksporterzy wysłali 1 tys. 221 ton mięsa wieprzowego o wartości 2 mln 241 tys. euro. Cały eksport wieprzowiny w tym okresie wyniósł 26 tys. 400 ton, a jego wartość wyniosła 47,8 mln euro.

W styczniu i lutym Polska nie eksportowała żywych świń na Białoruś.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!