Dodał, że Rosja nie powinna nakładać zakazu importu wieprzowiny ani z całej UE, ani z całej Polski, tylko z zakażonych obszarów.

Jak podał w poniedziałek 17 lutego resort rolnictwa, Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, że u padłego dzika w gminie Szudziałowo (woj. podlaskie) znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi.

- Zarówno Litwa, jak i teraz Polska podjęły natychmiastowe działania, by zlokalizować i zregionalizować tę chorobę tylko w tych obszarach - powiedział komisarz po spotkaniu ministrów rolnictwa w Brukseli, na którym Polska poinformowała o przypadku ASF. - Na podstawie tego o czym poinformował nas dziś polski minister jestem także usatysfakcjonowany środkami podjętymi przez Polskę, by ograniczyć chorobę (...) i te środki zostały podjęte zgodnie z międzynarodowymi standardami - dodał.

24 stycznia dwa przypadki ASF odkryto u padłych dzików na Litwie, w związku z czym Rosja w praktyce zakazała importu wieprzowiny z całej UE. Wszystkie trzy przypadki (wraz z polskim) znalezione zostały blisko granicy z Białorusią, co zdaniem komisarza wskazuje na pochodzenie choroby.

- Fakt, że trzy przypadki, które zostały odkryte (w UE), znajdowały się blisko granicy z Białorusią, wskazują, że to nie pochodzi z UE, ale zostało sprowadzone ze Wschodu. Dlatego uważamy, że to nawet jeszcze bardziej niesprawiedliwe - nałożyć zakaz przeciwko UE, podczas gdy choroba przyszła spoza UE, w rzeczywistości z kraju, który nakłada zakaz - wskazał komisarz.

Jego zdaniem Rosja powinna się kierować w zakazie importu wieprzowiny zasadą regionalizacji i nie sprowadzać wieprzowiny tylko z obszarów, gdzie odkryto i odizolowano przypadki ASF, a nie z całej UE, czy np. z całej Polski. - Fakt, że były tylko trzy przypadki, i to nie zwierząt hodowlanych ale dzików, pokazuje, że jest możliwe ograniczenie (choroby) - zaznaczył Borg.

Dodał, że nie należy panikować z związku z jednym przypadkiem ASF w Polsce, na jednym obszarze. - To nie jest powód, by usprawiedliwić zakaz na całą UE, to nie jest nawet powód, żeby uzasadnić zakaz na całe terytorium Polski czy Litwy. Bo wierzymy, że zgodnie z prawem regionalizacji to (zakaz importu wieprzowiny) powinno być ograniczone do obszarów, gdzie znaleziono te trzy przypadki, w porównaniu do 600 przypadków w Federacji Rosyjskiej - wytknął komisarz.