Europejczycy są zaniepokojeni problemem, który wywołały Chiny. Dostrzega się to zwłaszcza w Niemczech, gdzie z powodu szybko rosnącego w Chinach popytu na mleko gwałtownie wzrosły ceny na nabiał. Ekonomiści prognozują, że już w najbliższym czasie cena mleka może wzrosnąć nawet dwukrotnie. I obwiniają o to chińskiego lidera Wenia Cziabao, który rzucił słynne hasło: "Mam marzenie: chciałbym dać wszystkim Chińczykom, a zwłaszcza naszym dzieciom po pół litra mleka dziennie".

W rezultacie popyt na mleko rośnie w Chinach o 25 proc. rocznie, i jego mieszkańcy wypijają 30 proc. całego produkowanego na świecie mleka. Znaczną część mleka dostarcza się z krajów UE, przede wszystkim z Niemiec. Europejscy rolnicy mogliby powiększyć udój, ale powstrzymują ich kwoty mleczne, które obowiązują do 2015 r. Przy pojawieniu się takiego popytu, ograniczenie produkcji mleka w UE musi skutkować wzrostem cen mleka.

W Chinach wzrasta też popyt na mięso, co jest konsekwencją wzrostu gospodarczego i dochodów ludności. 1,3 mld Chińczykom już dziś trudno siebie wyżywić: udział Chińczyków w ogólnej liczbie ludności Ziemi wynosi 20 proc., natomiast na terenie Chin znajduje się zaledwie 7 proc. ziem uprawnych naszej planety. Statystycznie, na jednego mieszkańca Chin przypada 0,27 ha roli, co jest o 60 proc. mniej niż przeciętnie na świecie. Dla przykładu, w Indiach ten wskaźnik jest dwa razy wyższy niż w Chinach, a w USA – 8 razy wyższy. W dodatku – areał ziemi uprawnej w Chinach w ostatnich 20 latach zmniejszył się pod wpływem industrializacji, ustępując miejsca zakładom przemysłowym, osiedlom mieszkaniowym i drogom.

Hodowla krów i świń wymaga większej powierzchni ziemi niż uprawa ryżu, zboża i warzyw. Według obliczeń dietetyków, z hodowli zwierząt możno otrzymać 1200 kalorii dziennie z 1 akra ziemi (1 akr równa się 4046,86 m2), podczas gdy uprawa zboża pozwala otrzymać ok. 6000 kalorii dziennie z 1 akra. Człowiekowi, który spożywa dziennie 1000 kalorii mięsa i 1500 kalorii żywności roślinnej, potrzeba dla swojego wyżywienia 1,1 akr ziemi. Podczas, gdy ten, kto spożywa 500 kalorii mięsa i 2000 kalorii żywności roślinnej, dla otrzymania tej samej ilości energii potrzebuje zaledwie 0,75 akra.

W ostatnim okresie w Chinach coroczny wzrost cen na artykuły spożywcze wynosi 7,6 proc., co znacznie wyprzedza poziom inflacji, która jest niewiele większa od 4 proc. Zwłaszcza gwałtownie wzrosły ceny wieprzowinę – w ostatnim roku o 60 proc. Jeden z najpopularniejszych artykułów spożywczych - porcja makaronu szybkiego przygotowania – podrożał o 40 proc. A jaja podrożały o 27 proc., kasze - o 6,4 proc. To skutki suszy.

Źródło:

Podobał się artykuł? Podziel się!