Chmielnicki Mlyn jest zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem, zajmującym się produkcją, przetwórstwem, przechowywaniem i handlem zbożem. Posiada jedne z największych i najnowocześniejszych młynów w Zachodniej Ukrainie.

- To był bardzo dobry rok dla spółki. Dzięki wykorzystywanym przez nas ekologicznym technologiom, ciągle poprawiamy wydajność z hektara przy niższych kosztach produkcji. Nasze zbiory z hektara potrafią być zdecydowanie wyższe niż średnia ukraińska. Podczas ostatnich żniw zebraliśmy 4 tony pszenicy z hektara, podczas gdy średnia w regionie wynosi zaledwie 2,9 tony. Ma to wyraźne odzwierciedlenie w wynikach finansowych - mówi Vasyl Barylyuk, prezes Chmielnicki Mlyn Group.

Spółka zakończyła właśnie prowadzony przez Baker Tilly Ukraine (członek międzynarodowej sieci firm audytorskich) audyt zgodności sprawozdań finansowych Chmielnicki Mlyn Group z międzynarodowymi standardami rachunkowości (IFRS). W zakończonym roku obrachunkowych 2010/2011, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 11,35 mln EUR (wzrost o 17 proc.), spółka wypracowała 3,7 mln EUR zysku netto (wzrost o 198 proc.).

Chmielnicki Mlyn stale zwiększa areał dzierżawionej ziemi. Obecnie dysponuje 20-tysiącami hektarów wysokiej jakości czarnoziemów, na których uprawia głównie pszenicę, jęczmień, soję i grykę. W zakończonej właśnie akcji jesiennych zasiewów, spółka obsiała pszenicą i jęczmieniem ozimym ponad 9 100 hektarów ziemi, co stanowi dwudziestoprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

We wrześniu bieżącego roku Chmielnicki Mlyn oddał do użytku nowy silos zbożowy o pojemności 6 250 ton. Jest to pierwszy z etapów budowy nowego kompleksu do przechowywania ziarna o całkowitej pojemności 25 000 ton. Cała inwestycja ma być gotowa przez żniwami w 2012 roku. Dzięki temu całkowite powierzchnie magazynowe spółki (uwzględniając silosy polipropylenowe) zwiększą się z obecnych 41 250 do 60 000 ton.
Ukraińska spółka zamierza zadebiutować na NewConnect na początku przyszłego roku. Wcześniej przeprowadzi prywatną ofertę akcji nowej emisji. Doradcami w procesie upublicznienia Chmielnnicki Mlyn jest Capital One Advisers we współpracy z Citadel Capital - doradcą finansowym spółki na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!