Przed rozpoczęciem rozmów, które mają potrwać ok. 1,5 godz., Gordiejew powiedział, że jest to długo oczekiwane spotkanie i że obaj ministrowie podejmą próbę rozwiązania "technicznego problemu", który urósł do rangi problemu politycznego.

Sawickiemu towarzyszą w Moskwie przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Po rozmowach przewidziana jest konferencja prasowa.

Rosja uzależnia zniesienie embarga od sprawdzenia polskiego systemu kontroli bezpieczeństwa żywności, w tym zakładów zainteresowanych eksportem na rosyjski rynek.

Z inicjatywą zaproszenia Sawickiego do Moskwy wystąpił 22 listopada prezydent Rosji Władimir Putin.

Powodem wprowadzenia restrykcji były, jak podało rosyjskie ministerstwo, "coraz częstsze przypadki brutalnego łamania rosyjskiego ustawodawstwa weterynaryjnego przy dostawach z Polski wyrobów mięsnych i fałszowania surowca mięsnego". Rosjanie mówili także o "masowych" przypadkach fałszowania świadectw fitosanitarnych w eksporcie do Rosji.

Wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego do Rosji w 2004 roku wyniosła 520 mln USD. Na produkty pochodzenia roślinnego przypadło ok. 200-300 mln USD, a na mięso i produkty mięsne - ok. 70 mln USD. W ciągu 8 pierwszych miesięcy 2005 roku firmy wyeksportowały do Rosji jabłka, gruszki i pigwę o wartości 47 mln euro.

Źródło: Jerzy Malczyk PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!