Gordiejew podpisał w Berlinie porozumienie w tej sprawie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Porozumienie - jak informuje ITAR-TASS - umożliwia eksport na rosyjski rynek polskich towarów rolnych, nie wykorzystywanych do produkcji żywności (np. sadzonek, kwiatów, pasz).

Gordiejew oświadczył, że porozumienie "praktycznie rozwiązuje wszystkie problemy dotyczące pracy służb fitosanitarnych obu krajów i handlu produkcją roślinną".

Dodał, że do rozwiązania pozostał problem kontroli zawartości pestycydów w produkcji roślinnej, przeznaczonej dla konsumentów.

"Ustaliliśmy, że ten problem zostanie uregulowany z udziałem Unii Europejskiej ponieważ należy on do kompetencji Komisji Europejskiej" - powiedział rosyjski minister.

Minister Sawicki wyraził nadzieję, że obu państwom uda się "osiągnąć unifikację standardów ustawodawstwa w tej dziedzinie". Dodał, że polscy producenci mają "wielkie oczekiwania", jednak ich realizacja wymaga czasu i "nie wszystko uda się osiągnąć od razu".

Sawicki wyraził przekonanie, że podpisane porozumienie będzie kolejnym krokiem na drodze do normalizacji kontaktów polsko- rosyjskich oraz między Unią Europejską i Rosją.

Źródło: PAP/tvn 24

Podobał się artykuł? Podziel się!