Jak poinformował Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, grupa przedsiębiorców z branży spożywczej z marszałkiem woj. łódzkiego Witoldem Stępniem będzie gościć w Chengdu do poniedziałku. W tym czasie zaplanowano serię spotkań z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami zainteresowanymi współpracą.

- Jedwabny Szlak, który połączył Syczuan z naszym województwem otwiera nowe możliwości rozwoju dla lokalnego biznesu. Nasze produkty, m.in. z branży spożywczej, są coraz chętniej wybierane przez Chińczyków. Dlatego też w porozumieniu z naszym partnerem - Amber Global Consulting - opracowaliśmy cykl szkoleń i dwie misje gospodarcze, które mają przyspieszyć ekspansję małych i średnich firm w Chinach - podkreślił Stępień.

Zdaniem marszałka woj. łódzkiego, chiński rynek to "ponad 300 tysięcy milionerów, 300 milionów osób określanych jako klasa średnia", a więc obszar, o który warto zawalczyć. Dlatego Stępień zainicjował projekt "Łódzkie w Chinach" skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw z całego regionu.

Ważnym elementem wizyty łódzkiej delegacji w Chinach jest dwupoziomowe stoisko o innowacyjnej formie, które stanęło na reprezentacyjnej handlowej ulicy Chun Xi w Chengdu. Wewnątrz zaprojektowano przestrzeń do prezentacji produktów, próbek wyrobów czy zebrania informacji. Na pierwszym poziomie zbudowanej z kontenerów konstrukcji znalazło się miejsce na rozmowy biznesowe.

Swoje wyroby spożywcze prezentują w Chengdu łódzkie firmy, m.in. Concept Sport, Bialski Owoc i Vitamizu. Chińczycy będą mogli spróbować polskich jabłek, miodu i produktów z jego dodatkiem, wód specjalistycznych i funkcyjnych, zbóż ekspandowanych oraz produktów śniadaniowych.

Wcześniej - od 23 do 28 października - w Chengdu przebywali przedstawiciele łódzkich przedsiębiorstw innowacyjnych, którzy wzięli udział w XII Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej UE-Chiny; to platforma współpracy i wymiany informacji w dziedzinie inwestycji, handlu oraz technologii pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz Chinami.

Jednym z uczestników misji był Robert Fintak, prezes firmy Terra Hexen, oferującej polski system antydronowy, któremu spotkania z chińskim biznesem i przedstawicielami administracji uzmysłowiły potrzebę perfekcyjnego przygotowania do rozpoczęcia ekspansji i otwarcia biura handlowego w Chinach.