"Jeśli to się potwierdzi, to mamy szanse na rozpoczęcie negocjacji w 2008 r." - powiedział w środę dyplomata, zastrzegając, że nie zna szczegółów zawartego w środę w Moskwie przez ministrów rolnictwa Polski i Rosji porozumienia w sprawie zniesienia embarga.

Francja będzie w drugiej połowie przyszłego roku sprawowała przewodnictwo w Unii Europejskiej, a także zorganizuje szczyt UE- Rosja.

Polska sprzeciwiała się rozpoczęciu negocjacji nowego porozumienia UE-Rosja, domagając się najpierw zniesienia rosyjskiego embarga, nałożonego na polskie produkty w listopadzie 2005 roku.

"To dobrze wróży dla francuskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie przyszłego roku" - dodał dyplomata, proszony o ocenę sygnałów ocieplenia w stosunkach polsko-rosyjskich. "Te stosunki były ostatnio rzeczywiście bardzo złe" - podkreślił.

Ministrowie Marek Sawicki i Aleksiej Grdiejew porozumieli się w środę w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych obu państw, na którym zostanie podpisane stosowne memorandum, po czym od razu nastąpi uchylenie embarga.

Szef rosyjskiego resortu rolnictwa zastrzegł jednak, że na niektóre artykuły ograniczenia zostaną utrzymane, co - jak wyjaśnił - wynika m.in. z wykrycia ognisk ptasiej grypy w Polsce.

Komisja Europejska na razie wstrzymuje się z reakcją na zawarte w Moskwie "porozumienie o porozumieniu", czekając na oficjalne informacje w tej sprawie ze strony polskiej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!