Rosnący kurs dolara do hrywny ma korzystny wpływ na działalność i wyniki finansowe koncernów rolnych.

- Osłabienie się hrywny powinno mieć pozytywny wpływ na działalność ukraińskich eksporterów, szczególnie na spółki, w których udział eksportu w całości sprzedaży jest znaczący - ocenia Marcin Gątarz, analityk UniCredit CAIB.

Przypomina, że ceny surowców rolnych na rynku globalnym są ustalane na giełdach w dolarach. Dewaluacja hrywny w stosunku do amerykańskiej waluty może pomóc eksporterom.

- Rozwój eksportu ma szczególnie korzystny wpływ dla spółki w kontekście rosnącego kursu dolara do hrywny - podał Alexander Berdnyk, prezes ukraińskiej grupy rolnej Agroliga.

Spółka zawarła w ubiegłym tygodniu korzystny kontrakt na eksport oleju do Indii.

- Powstaje pytanie o kierunek eksportu ukraińskich towarów rolnych, o to, czy nie będzie blokady rynku rosyjskiego w obliczu sytuacji politycznej na Ukrainie - zauważa Marcin Gątarz.

Przypomina, że z powodu osłabienia siły nabywczej ludności ukraińskiej sprzedaż na rynku wewnętrznym może spaść. Nie powinno to jednak być istotnym zmartwieniem dla producentów zbóż, o ile rząd nie nałoży ograniczeń na eksport w celu ochrony lokalnych konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!