Według opinii kierownika Krajowego Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Producentów Mięsa Siergieja Juszyna mięso importowane stanowi w Rosji około 40 proc., w tym, wołowiny i wieprzowiny - około 35 proc.

W przetwarzanym przez zakłady surowcu (w kiełbasach, mielonce, bekonach) udział mięsa z importu, w pewnych regionach osiąga 100 proc., a w Moskwie i regionach centralnych - około 70 proc.

Według danych Federalnej Służby Celnej, za okres styczeń-kwiecień 2008 roku import mięsa (oprócz mięsa drobiowego) zwiększył się o 12,5 proc. w porównaniu z odpowiednim okresem roku ubiegłego. Zgodnie ze statystyką celną, za 4 ostatnie miesiące import mięsa wzrósł do 430,8 tys. ton z 382,9 tys. ton.

Według danych Państwowego Komitetu Statystyki Federacji Rosyjskiej, w marcu, pogłowie świń w przedsiębiorstwach rolniczych Rosji zwiększyło się o 0,4 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim. Ubój świń zwiększył się o 8,6 proc. Przedsiębiorstwa przetwórcze w marcu wyprodukowały o 1,8 proc. świeżej wieprzowiny więcej niżeli w lutym.

Jak zaznaczył Siergiej Juszyn, ceny wieprzowiny wyrosły ostatnio o 20 proc. i będą rosły - "w Europie i Rosji zmniejsza się pogłowie macior".

W związku ze wzrostem cen wołowiny, część konsumentów "przestawiła się" na wieprzowinę. Tym niemniej, wieprzowina z importu nadal zostaje atrakcyjnym towarem dla rosyjskiego rynku. (...) – powiedział Juszyn.

Iwan Obolencew - przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa Rosyjskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców oświadczył w końcu marca na posiedzeniu Kolegium Ministerstwa Rolnictwa, że Rosja jest jednym z największych rynków na świecie. Pozostaje ona światowym liderem importowanego mięsa drobiowego, serów, masła śmietankowego. Rosjanie zajmują drugie miejsce na świecie pod względem importu wieprzowiny i wołowiny".

Obolencew zaznaczył, że trzeba zmienić cła. Jego zdaniem mimo zwiększenia 2-3 razy "ponadkwotowych" stawek, sprzedaż subsydiowanego mięsa z importu jest opłacalna a ponadkwotowy import wzrasta.

Obolencev chce na nowo rozpatrzyć porozumienie z Brazylią, której Rosja 14 lat temu nadała ekskluzywną 25-procentową zniżkę na wszystkich celne opłaty na towary mięsne.

Źródło: Agro Perspektywa

Podobał się artykuł? Podziel się!