Na 1 stycznia 2008 r. Rosja zapowiedziała wprowadzenie zakazu importu produkcji zwierzęcej ze wszystkich polskich zakładów, które nie będą miały nowych certyfikatów Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru). Odbywające się obecnie inspekcje mają umożliwić dalszy eksport żywności do Federacji Rosyjskiej.

W komunikacie przesłanym PAP w środę rosyjski nadzór weterynaryjny i fitosanitarny poinformował, że zapadła decyzja o skierowaniu do Polski 28 listopada kolejnej grupy kontrolerów.

Pierwsza grupa inspektorów Rossielchoznadzoru przyjechała do Polski 13 listopada. Rosyjscy eksperci do 27 listopada skontrolują 19 zakładów przetwórczych.

Audytowi podlegają głównie firmy mleczarskie, drobiowe i paszowe, a także chłodnie. Zakłady te były już sprawdzane w latach 2004- 2005 i uzyskały rosyjskie certyfikaty na eksport żywności do Rosji. W 2007 r. na rynek rosyjski swoje wyroby dostarczały 42 polskie przedsiębiorstwa. Rosyjskie certyfikaty posiadały 62 firmy.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że jeżeli Rosjanie chcą dalej kontrolować zakłady, które obecnie eksportują żywność do Rosji, to "nie mamy nic przeciw temu, nie chcemy żadnych ograniczeń, bo my się nie wstydzimy swoich zakładów".

Pismo w sprawie przyjazdu kolejnej grupy kontrolerów wpłynęło w środę do Inspekcji Weterynaryjnej i przygotowywana jest odpowiedź.

Obecne kontrole nie obejmują zakładów produkujących świeże mięso, których od listopada 2005 r. dotyczy zakaz eksportu do Rosji.

Według Sawickiego, w tym przypadku sprawa wygląda inaczej. "Jeżeli ze strony rosyjskiej zostanie zniesione embargo, to kolejne zakłady, które chcą eksportować będą zainteresowane tym, aby takie kontrole przyjąć" - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Powołując się na Rossielchoznadzor, agencja RIA-Nowosti nie wykluczyła w środę, że po zakończeniu obecnej inspekcji, strony uzgodnią harmonogram atestacji innych przedsiębiorstw, w tym produkujących świeże mięso.

Według agencji, obecne kontrole mogą stać się pierwszym krokiem na drodze do uchylenia rosyjskiego embarga na polskie mięso.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!