Pod koniec lutego br. do Kijowa przyjechał polski wiceminister rolnictwa Andrzej Dycha w towarzystwie delegacji polskich producentów mięsa. Na pytanie ukraińskiej agencji informacyjnej ProAPK, jaki jest cel jego wizyty, minister Dycha odpowiedział: „Główny problem – to dostęp polskich produktów rolnych do rynku ukraińskiego”.

Rosyjskie embargo

Przyczyną zmniejszenia oficjalnych dostaw polskiego mięsa na Ukrainę było rosyjskie embargo na polskie produkty mięsne. Rosja nie poprzestała na wprowadzeniu zakazu bezpośrednich dostaw produkcji mięsnej z Polski. W styczniu 2006 r. strona rosyjska zakazała importu mięsa i wyrobów mięsnych z Ukrainy, uzasadniając swoją decyzję tym, że jest to mięso pochodzące z krajów trzecich, w tym również z Polski. W ten sposób Rosja zmusiła Ukraińców, aby oni również zrezygnowali z importu polskiego mięsa. Ukraina spełniła żądania Rosji po to, aby powrócić na rosyjski rynek ze swoimi wyrobami mięsnymi. Eksport ukraińskiej produkcji branży mięsnej do Rosji w 2005 r. osiągnął według danych Departamentu ds. handlu zagranicznego Ministerstwa Polityki Rolnej Ukrainy wartość 570 mln dolarów (240 tys. ton), natomiast w 2006 r. ukraińskim producentom udało się wyeksportować do Federacji Rosyjskiej zaledwie 3 tys. ton mięsa.

Niskie ceny

Polskich dostawców zastąpili na rynku ukraińskim importerzy z Brazylii i Argentyny. Zapotrzebowanie Ukrainy na mięso ciągle wzrastało i w 2007 r. import mięsa i wyrobów mięsnych zwiększył się o 34 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Według danych Ukraińskiego Państwowego Urzędu Statystycznego (Goskomstat) tylko od stycznia do czerwca 2007 r. na rynek ukraiński trafiło 126 tys. ton mięsa z Ameryki Łacińskiej, w tym 20 tys. ton mrożonej i schłodzonej wieprzowiny, której średnia wartość, według deklaracji celnych, wynosiła 4,5 hrywien (0,9 dolara) za kilogram. W tym samym okresie cena wieprzowiny na ukraińskich targowiskach była pięciokrotnie, a nawet sześciokrotnie wyższa. Głównym dostawcą taniego mięsa stała się Brazylia. W pierwszym półroczu ubiegłego roku Ukraina kupiła w Brazylii ponad 19 tys. ton wieprzowiny.