PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ministerstwo Rolnictwa o handlu wieprzowiną z Ukrainą

Ministerstwo Rolnictwa o handlu wieprzowiną z Ukrainą

Autor: PAP/MP

Dodano: 14-05-2014 10:33

Tagi:

Ministerstwo Rolnictwa z dystansem odniosło się do ukraińskiej zapowiedzi otwarcia rynku wieprzowiny.- Gotowość otwarcia rynku wieprzowiny to jeszcze nie jest otwarcie. Poczekajmy na konkrety - powiedział PAP we wtorek 13 maja minister rolnictwa Marek Sawicki, komentując wypowiedź ukraińskiego ministra.

Ukraina gotowa jest otworzyć swój rynek dla polskiej wieprzowiny - oświadczył wcześniej minister rolnictwa Ukrainy Ihor Szwajka, który uznał, że nie ma już podstaw do przedłużania embarga ogłoszonego po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Sawicki przypomniał, że Ukraina jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła w lutym zakaz importu z Polski wieprzowiny. - Ogólnie można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. A co z wołowiną? Tutaj zakaz importu bydła rzeźnego i mięsa wołowego, uzasadniany przez stronę ukraińską występowaniem w Polsce choroby BSE, obowiązuje od 2008 r. i do dziś na ten temat cisza - powiedział.

Szef polskiego resortu rolnictwa przebywał we wtorek w Chinach, gdzie rozmawiał z tamtejszymi władzami o wznowieniu importu wieprzowiny z Polski.

Ukraińcy wstrzymali import wieprzowiny z Polski w lutym, po zdiagnozowaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, a od 2008 r. nie kupują z naszego kraju wołowiny.
Biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że Sawicki wystąpił 8 kwietnia br. z propozycją spotkania z ukraińskim ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej. Sprawa dotyczy omówienia m.in. problemów w dwustronnej wymianie handlowej towarami rolno-spożywczymi. Planowane jest też poruszenie kwestii zakazu importu z Polski bydła rzeźnego i mięsa wołowego.

6 maja br. ukraiński minister odpowiedział na zaproszenie i zaproponował Sawickiemu wizytę w Kijowie w dniach 4-7 czerwca br., podczas której możliwe byłoby omówienie problemów w bieżącej współpracy. Sawicki poinformował media, że do Kijowa na rozmowy pojedzie.

Polski resort rolnictwa poinformował, że sprawa zakazu importu wołowiny podnoszona była na różnych forach, w tym podczas posiedzeń Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej czy polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. standaryzacji w rolnictwie, jak również na spotkaniach bilateralnych na szczeblu ministerialnym oraz eksperckim. O problemach w dostępie do rynku ukraińskiego dla polskich towarów rolno-spożywczych powiadomione zostało Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Sprawy handlu żywnością z Ukrainą będą poruszone także podczas planowanej na 16 maja br. narady kierownictw resortów spraw zagranicznych obu krajów. Nowym władzom Ukrainy przekazany zostanie uaktualniony katalog polsko-ukraińskich problemów i postulatów występujących we wzajemnej współpracy, uwzględniający m.in. temat zakazu importu z Polski bydła rzeźnego i mięsa wołowego - zaznacza dyrektor biura prasowego resortu rolnictwa Małgorzata Książyk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • ALEX 2014-05-15 22:27:01
  Wydaje mi się że farmer .pl to wielkie gówno , gdzie nikt tego nie czyta - burdel w polskiej wsi a nikt nie reaguje !!!!!!!!!!!
  REZYGNUJĘ Z PRZYJĘCIA KOLEJNYCH INFO OD FARMER.PL !!!!!
 • ALEX 2014-05-14 21:35:24
  WYJAŚNIENIE - SCHAB W CARREFOUR JEST HISZPAŃSKI !!!!!
 • ALEX 2014-05-14 21:32:36
  dlaczego w sklepie Carrefour kupuję schab po 10,90 zł , a polscy rolnicy maja problem ze sprzedażą do Rosji ?????????????????????????????????. Czy to jest dywersja rżądu polskiego czy kpina z narodu polityków z PO, PIS, ITD????????. kTO DOCHODZI DO RZĄDU( SŁUŻBA DLA NARODU !!) - CWANIACY, SZCZEKACZE ?? A KTO ICH WYBIERA - BURAKI , MOHERY, CIEMNOGRÓD, ?????GDZIE INTELIGENCJA POLSKA , ZEBY BYC ZMUSZONYM SŁUCHAĆ SZMACACYCH SIE NAWZAJEM MIERNOT !!????
 • rolnik 2014-05-14 16:10:02
  Sawicki co Kiełbasa wyborcza to skandal tak drwić sobie z polskich rolników
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!