Jak informują analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej zapowiedź ta była odpowiedzią na propozycję S. Ignatiev, szefa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej przekazaną na początku czerwca do Ministerstwa Gospodarki. Z danych Bloomberga wynika, że obecnie cena pszenicy o tych parametrach w sąsiedniej Ukrainie wynosi 251 USD/t. Na terminowym rynku europejskim cena pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie z dostawą w lipcu na koniec ubiegłego tygodnia kształtowała się na poziomie 197 EUR/t, czyli 278 USD/t.

Specjaliści oceniają, że o ile nie nastąpi spadek cen na rynku europejskim, a w szczególności w regionie Basenu Morza Czarnego przed 1 lipca (czyli datą zniesienia ograniczeń w eksporcie zbóż z Rosji i Ukrainy), rząd Rosji może wprowadzi cła eksportowe. Wynika to z faktu, że wraz z otwarciem granic można oczekiwać, że ceny na rynku rosyjskim zbliżają się do poziomu cen notowanych na rynku światowym.

Z informacji serwisu BlackSeaGrain wynika z kolei, że rosyjska spółka United Grain Company, która zajmuje się magazynowanie, transportem oraz handlem zbożem może wyeksportować z Rosji po 1 lipca 2011 r. nawet 2,5 mln t ziarna z zapasów interwencyjnych. Całkowity eksport zbóż w sezonie 2011/2012 z Rosji prognozowany jest obecnie przez rząd na 15 mln t przy zakładanych tegorocznych zbiorach na poziomie 85 mln t.

Podobał się artykuł? Podziel się!