Rosja zobowiązała się w ramach negocjacji dot. sektora rolnego do ograniczenia protekcjonistycznych zachowań i zwiększenia kontyngentów na produkty rolne.

- Są to zmiany szczególnie istotne dla eksporterów mięsa drobiowego. Wg Agra Europe kontyngent na ten towar wzrośnie o 7 proc. (22,67 tys. t) w stosunku rocznym i wyniesie 364 tys. t. Z kolei przydział eksportowy dla schłodzonej wieprzowiny wzrośnie do 40 tys., z czego 29 tys. t zostało przyznane krajom z Unii Europejskiej. Przydział eksportowy na mrożoną wołowinę i wieprzowinę nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie odpowiednio 530 tysięcy (60 tys. t dla UE) i 400 tys. t – informują w swoim raporcie analitycy Banku BGŻ.

Jeśli chodzi o polski eksport, Rosja jest ważnym odbiorcą żywej trzody chlewnej (wg danych Eurostatu ok. 21 proc. polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 r.), jednak dla pozostałych kategorii związanych z rynkiem mięsa jest to obecnie marginalny odbiorcą ze średnim 5-proc. udziałem w eksporcie.

-Można niemniej oczekiwać, że powolna liberalizacja rynku stworzy nowe możliwości dla polskich firm zainteresowanych wejściem na rynek rosyjski podkreślają analitycy Banku BGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!