- W Rosji i na Ukrainie pojawiają się obawy o skutki mrozów, z temperaturami poniżej minus 18°C, na uprawy zbóż ozimych. W niektórych rejonach oziminy są co prawda chronione przez śnieg (środkowa i północno- wschodnia Ukraina), ale nie wszędzie. Jak podaje UkrAgroConsult, temperatura powietrza na wschodzie Ukrainy spadała ostatnio nawet do minus 23°C. Warstwa śniegu chroniącego zasiewy ozimin jest w tej części kraju stosunkowo gruba – ok. 15 cm, co daje nadzieję na zmniejszenie ryzyka strat mrozowych – podała FAMMU/FAPA.

Inaczej sytuacja wyglądała w zachodnich rejonach kraju, gdzie pokrywa śniegu jest dużo mniejsza – średnio ok. 2 cm, ale i mrozy nieco mniej dotkliwe (minus 10°C – minus 15°C) w większości obszarów.

Przypominamy, że oziminy chronione są przed mrozami niby już warstwą 5 cm śniegu, ale najlepiej gdy wynosi ona 10 cm. Jednak nawet te dwa cm, przy wyższych temperaturach potrafią czasem osłonić roślinę.

- Jak na razie obawy o kondycję ozimin nie znajdują przełożenia w korektach prognoz tegorocznych zbiorów pszenicy ozimej. UkrAgroConsult nawet je podwyższył – z wcześniejszych 17,5 mln ton do 17,8 mln ton, uwzględniając nieco większy areał – podaje FAMMU/FAPA.

Siarczyste mrozy dały się we znaki również w Rosji. - W niektórych rejonach kraju oziminy chroni pokrywa śniegu (region centralny, północny Kaukaz, rejon doliny Wołgi). Jednak nie wszędzie jest ona wystarczającą ochroną przed dotkliwym mrozem. W Rosji spodziewane są straty mrozowe w uprawach ozimych – dodają analitycy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!