Specjalne nabożeństwa o nazwie „istisqa”, czyli w tłumaczeniu na język polski - modlitwy błagalne o deszcz, odbyły się w ostatnim tygodniu w całym kraju. 

Pierwsze miesiące nowego roku w są dla arabskich rolników niezwykle istotne. To właśnie w tym czasie w centrum oraz na wschodzie kraju występuje pora deszczowa.

- Naturalne opady deszczu są bardzo ważne, bo pomagają zbilansować ilość soli, gdy do podlewania używamy odsalanej wody. Po deszczu zbiory są lepszej jakości – podkreślił Al Mahri, jeden z rolników z Abu Zabi.  Brak deszczu w najbliższych kilku tygodniach może doprowadzić do tego, że rolnicy nie będą nawet próbowali obsiewać niewielkich pól ze względu na susze. Kolejne miesiące w Arabii przynoszą bardzo wysokie temperatury, dla przykładu w lipcu na Półwyspie Arabskim temperatura przewyższa 50 stopni. Kraj środkowego wschodu jest przede wszystkim importerem.  Użytki rolne stanowią tam zaledwie 6 procent całkowitej powierzchni kraju.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich panuje gorący i suchy klimat pustynny – zwrotnikowo-kontynentalny. Deszcze występują przede wszystkim w obszarach górzystych. Na wybrzeżu i przy oazach uprawia się najczęściej palmy daktylowe, pomidory, ogórki i kapustę oraz drzewa owocowe i niektóre zboża.

Modlitwa za deszcz może się wydawać wielu naszym czytelnikom czymś abstrakcyjnym, nietypowym i charakterystycznym dla krajów muzułmańskich. Nic bardziej mylnego. Tradycja modlitwy za deszcz znana jest w Polsce od dawna. Ostatnio z takim wnioskiem marszałek sejmu zwrócił się do posłów w 2006 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!