Jak poinformowała współpracująca z ministerstwem rolnictwa USA, największa ukraińska organizacja producentów trzody chlewnej (SB), członkowie tej organizacji zgłosili 3-4 przypadków zachorowania trzody chlewnej na Ukrainie. Prócz tego przypadki PED wystąpiły także w gospodarstwach producentów niezrzeszonych w organizacji.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa USA, wystąpienie ognisk wirusa nie spotkało się z należytą reakcja ze strony ukraińskiej, co może doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na produkcję trzody chlewnej w latach 2014-2015. Co więcej może dojść do przedostania się wirusa do sąsiednich krajów jak np.do  Polski.

Według ministerstwa rolnictwa USA, rodzaje wirusów PED występujące na Ukrainie są podobne do stwierdzonych wcześniej w Chinach I USA.

Typowe objawy PED to brak łaknienia, wymioty, odwodnienie i żółtawa biegunka u prosiąt ( w wieku 1-4 dnia życia). Okres inkubacji wynosi około 3 dni.

W latach 70. ubiegłego stulecia PED stwierdzano między innymi w Belgii; jednak straty związane z PED w Europie  były stosunkowo nieduże. Ostatnie dane mówią, że zjadliwy szczep wirusa PED (PEDV) dewastujący chów świń w USA - dotarł już do Hiszpanii, są też dane o występowaniu PED w Rosji.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!