Pod koniec sierpnia do Ukrainy przyjadą przedstawiciele ONZ-agendy FAO, by przeprowadzić negocjacje w sprawie zakupu zboża dla krajów głodujących. ONZ ma nadzieję, że Ukraina będzie mogła wykorzystać część nadmiaru urodzaju do pomocy głodującym krajom - oświadczył Francis O'Donnell przedstawiciel ONZ na Ukrainie. Chodzi m.in. o dostawy zboża do Etiopii. Ilość niezbędnego do zakupu zboża będzie ustalona podczas wizyty przedstawicieli ONZ na Ukrainie.

Urzędnicy ukraińscy niejednokrotnie deklarowali gotowość uczestniczenia w akcji przezwyciężenia światowego kryzysu spożywczego.

Ukraina dzisiaj jest bardzo potrzebna światu - oświadczyła Julia Tymoszenko na spotkaniu z rolnikami.

Kontrakt na olbrzymie dostawy pszenicy za granicę mógłby częściowo rozładować rynek wewnętrzny, który, nie zważając na aktywny eksport jest wciąż przeładowany nadmiernymi zapasami zboża.

Fundusz Rolny Ukrainy będzie mógł uwolnić się od zgromadzonych zapasów zbożowych, a pieniądze z dokonanych transakcji skierować na dalszy zakup zboża od rolników. Fundusz Rolny został dofinansowany 200 mln USD celem formowania rezerwy zboża oraz interwencji na tym rynku.

źródło: " Podobał się artykuł? Podziel się!