Gordiejew, który przebywa z wizytą w Mongolii, zaznaczył, że wkrótce spotka się z polskim szefem resortu rolnictwa Markiem Sawickim.

"Mam nadzieję, że uda się przywrócić tradycyjnie dobre związki między wszystkimi gałęziami rolnictwa" - oznajmił. Wyraził także nadzieję, że spotkanie to pozwoli "pozbyć się niepotrzebnych politycznych wątków, które wprowadzono do tak zwanego problemu mięsa".

W listopadzie 2005 r. Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 r. zablokowała rozpoczęcie negocjacji między UE a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W tej sytuacji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska. Nie przyniosły one jednak rezultatów.

Pod koniec listopada prezydent Władimir Putin oświadczył, że dostrzega postęp w relacjach Rosji z Polską. Zaproponował też, aby polski minister rolnictwa przyjechał do Moskwy w celu omówienia problemów związanych z dopuszczeniem polskich produktów rolnych na rosyjski rynek.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!