W piątek w Krakowie zakończyła się konferencja o współpracy w rolnictwie z krajami objętymi inicjatywą Partnerstwa Wschodniego. Zorganizowano ją w ramach polskiej prezydencji.

- Polska ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o wdrażanie norm unijnych, bo przeszliśmy naprawdę ciężką drogę, przystępując do Unii. Chcielibyśmy dla naszych przyjaciół z Partnerstwa Wschodniego tę drogę uprościć, wskazać nasze doświadczenia - mówił podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Andrzej Butra.

Jego zdaniem, produkty spożywcze z krajów Partnerstwa Wschodniego często spełniają normy unijne, ale ich wewnętrzne przepisy nie korespondują z wytycznymi UE. - Chodzi o kwestie techniczne, o harmonizację i usystematyzowanie tych przepisów, bo unijny konsument przyzwyczajony do poziomu UE chciałby wiedzieć, że ten towar spełnia jego wymagania i jest w 100 procentach bezpieczny - zaznaczył wiceminister.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele państw Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej. Obecni byli także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz międzynarodowych organizacji, stowarzyszeń i instytutów naukowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!